fot. Esow Alben / official FB page

Esow Alben został pierwszym Hindusem, który zdobył medal na mistrzostwach świata w kolarstwie torowym – było to srebro podczas światowego czempionatu juniorów 2018. 17-latek ma na swoim koncie również sześć medali wywalczonych w mistrzostwach Azji. 

Esow Alben pochodzi z Andamanów i Nikobarów – terytorium związkowego Indii położonego na wyspach leżących we wschodniej części Zatoki Bengalskiej. W sierpniu ubiegłego roku Esow został pierwszym Hindusem w historii, który zdobył medal w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym. W konkurencji keirin przegrał jedynie o 0,17 sek. z Czechem Jakubem Statsnym.

Byłem bardzo szczęśliwy, chociaż byłbym jeszcze szczęśliwszy, gdybym zdobył złoto. Zostałem pierwszym Hindusem, który tego dokonał. Otrzymałem wiele wiadomości. Pogratulował mi także nasz minister sportu [Rajyavardhan Singh] Rathore

– powiedział Alben w wywiadzie dla gazety „Times of India”.

Dzięki równej dyspozycji Esow Alben przewodzi w juniorskich rankingach Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w sprincie i w keirinie. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku jego rodzinnego kraju.

Jego ojciec jest strażakiem, zaś mama urzędniczką, ale dawniej uprawiała sport – lekką atletykę i kabbadi, popularną w Indiach grę zespołową. To ona kupiła Esowowi pierwszy rower i powiedziała mu, że może on oprócz bycia środkiem transportu służyć do uprawiania sportu, który nazywa się kolarstwo.

Na początku Esow nie mógł profesjonalnie trenować żadnej dyscypliny, ponieważ na Andamanach nie było wówczas trenerów, którzy mogliby go poprowadzić. Następnie próbował żeglarstwa, ale w związku ze swoją drobną posturą nie był do tej dyscypliny predestynowany.

Gdy wreszcie zacząłem trenować kolarstwo, byłem bardzo zmęczony. Kładłem się wtedy na tarasie mojego domu, patrzyłem w niebo i mówiłem sobie, że muszę zrobić coś dla Indii. To wciąż dodaje mi siły

– zdradził Alben.

Warto jeszcze dodać, że podczas wspomnianych mistrzostw świata juniorów 2018 rozgrywanych w Szwajcarii hinduska drużyna sprintu mężczyzn z Albenem, Jemshem Singhem i Mayurem Pawarem ustanowiła nowy rekord Azji.

Esow Alben jest członkiem programu, którego jednym z celów jest zakwalifikowanie się do igrzysk olimpijskich w 2024 roku.

Poprzedni artykułSześciodniówka w Hongkongu – 2. dzień: Dobre wyniki Urszuli Łoś
Następny artykułCristiano Valoppi trenerem kolumbijskich średniodystansowców
Marta Wiśniewska
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.