W piątek rozpoczęły się zawody Grand Prix Polski w kolarstwie torowym, rozgrywane na welodromie w Pruszkowie. Pierwszego dnia rywalizacji, kolarki i kolarze walczyli o medale w sprincie drużynowym, scratchu i indywidualnym wyścigu na dochodzenie.

W pierwszej części zawodów Grand Prix Polski (UCI CL2) odbyły się wyścigi scratch. Wśród mężczyzn okrążenie nad resztą stawki nadrobiło 7 zawodników, w tym: Damian Sławek (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier), Radosław Frątczak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) i Tobiasz Pawlak (HRE Mazowsze Serce Polski). Ostatecznie jako pierwszy kreskę przeciął Norweg Karsten Larsen Feldmann, plasując się przed wspomnianymi Polakami (w tej samej kolejności).

Wyniki

Wśród kobiet również triumfowała zagraniczna zawodniczka. Zmagania na kreskę padły łupem młodej Jade Labastugue (Francja), za którą uplasowały się Wiktoria Pikulik (Polska / MAT ATOM Deweloper Wrocław) i Czeszka Kristyna Burlova. Czołowa trójka nadrobiła rundę nad pozostałymi rywalkami. Na czwartej pozycji, jako pierwsza z dużej grupy, uplasowała się utalentowana Eliza Rabażyńska.

Wyniki

Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali też w indywidualnym wyścigu na dochodzenie. 3-kilometrowe zmagania kobiet, podobnie jak w niedawno zakończonych zawodach w portugalskiej Anadii, wygrała Olga Wankiewicz, uzyskując czas 3:34,903. Polka pokonała w finale Jade Labastugue (3:40,520), a trzecie miejsce zajęła mistrzyni kraju w tej konkurencji – Marianna Hall (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier; 3:45,236).

Wyniki

Wśród mężczyzn do finału A zakwalifikowali się Ivar Johan Knotten (Norwegia) i reprezentant Polski, Bartosz Rudyk. W wyrównanym biegu triumfował Norweg (4:18,799), uzyskując o 0,167 s lepszy czas. W polskiej rywalizacji o trzecie miejsce lepszy od Konrada Waliniaka (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier; 4:18,799) był Kacper Majewski (4:20,608).

Wyniki

Sprinterki i sprinterzy mieli natomiast okazję do rywalizacji w sprincie drużynowym. Zmagania mężczyzn padły łupem reprezentantów Polski – Macieja Bieleckiego, Mateusza Rudyka i Patryka Rajkowskiego (44,541 s) – którzy w finale pokonali Czechów (Robin Wagner, Dominik Topinka, Jakub Stastny; 45,158 s). Podium uzupełniła druga drużyna naszych południowych sąsiadów, w składzie: Martin Cechman, Matej Bohuslavek i Matej Hytych (45,463 s).

Wyniki

Wśród kobiet rywalizację o pierwsze miejsce również stoczyły Polki z Czeszkami. Górą z tego pojedynku wyszły Biało-Czerwone – Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak – które uzyskały czas 47,804 s i o ponad 3 sekundy pokonały Czeszki (Anna Jabornikova, Sara Katerina Peterkova, Natalie Miksanikova). Trzecie miejsce zajęły Ukrainki (Alla Biletska, Karolina Keliukh, Yelzaveta Holod; 53,471 s).