Daria Pikulik wywalczyła dziś drugi medal tegorocznych mistrzostw Europy, rozgrywanych w Grenchen. Polka zajęła drugie miejsce w omnium.

Przez cały dzień mężczyźni rywalizowali w kwalifikacjach, a następnie w pierwszych rundach sprintu. Do półfinału awansował Mateusz Rudyk, który zmierzy się tam z Mikhailem Yakovlevem (Izrael). Więcej o tej rywalizacji można przeczytać –> tutaj.

Dziś odbyły się natomiast półfinały i finały sprintu kobiet. Do rywalizacji o złoto awansowały Lea Sophie Friedrich (Niemcy), która w dwóch biegach pokonała Sophie Capewell (Wielka Brytania) i Pauline Sophie Grabosch (Niemcy) – druga z Niemek nieoczekiwanie była lepsza od aktualnej mistrzyni świata, Mathilde Gros (Francja).

Francuzka w rywalizacji o brąz uległa Sophie Capewell. Po złoto sięgnęła natomiast Lea Sophie Friedrich, która, również w dwóch biegach, pokonała Pauline Sophie Grabosch.

Wyniki sprintu kobiet

W piątek rozgrywano też zmagania w omnium kobiet. Scratch otwierający rywalizację padł łupem Katie Archibald (Wielka Brytania), za którą uplasowały się Maike van der Duin (Holandia) oraz Daria Pikulik, która w środę zdobyła w tej konkurencji brązowy medal. W wyścigu tempowym najaktywniejsza była Katie Archibald, która wygrała 6 sprintów i nadrobiła okrążenie. Drugie miejsce zajęła Francuzka Clara Copponi, a na trzeciej lokacie uplasowała się Amalie Dideriksen (Dania). Daria Pikulik zdobyła 2 punkty i zakończyła zmagania na 6. pozycji.

Na półmetku rywalizacji w omnium, w klasyfikacji generalnej prowadziła Katie Archibald (80), druga była Clara Copponi (72), a trzecia Maike van der Duin (70). Czwarte miejsce, z dorobkiem 66 punktów, zajmowała Daria Pikulik.

Polka z bardzo dobrej strony pokazała się w wyścigu eliminacyjnym. Dzięki czujnej jeździe, zajęła drugie miejsce, ulegając jedynie Katie Archibald, która umocniła się na prowadzeniu przed wyścigiem punktowym (120). Kolejne pozycje zajmowały Daria Pikulik (104), Maike van der Duin (102), Clara Copponi (94) i Lotte Kopecky (90).

Polka znakomicie rozpoczęła scratch, wygrywając pierwszy sprint i regularnie punktując na kolejnych. Przed trzecim finiszem, na atak zdecydowała się Rachele Barbieri (Włochy), dzięki czemu zdobyła 5 punktów. Nie zdołała jednak odjechać od reszty stawki. Po kilku minutach przyspieszyła Amalie Dideriksen, do której dołączyły Katie Archibald i Rachele Barbieri.

Niedługo później miejsce Włoszki w ucieczce zajęła Lotte Kopecky. Zawodniczki zgodnie współpracowały i nadrobiły okrążenie nad pozostałymi kolarkami. Na półmetku rywalizacji w wyścigu punktowym Katie Archibald miała na swoim koncie 146 punktów, a Daria Pikulik i Amalie Dideriksen po 113 oczek. Czwarte miejsce zajmowała Lotte Kopecky (111). W dalszej części zmagań Polka była jedną z najaktywniejszych zawodniczek, jednak wszystkie akcje z jej udziałem były likwidowane.

Przed ostatnim finiszem Daria Pikulik zajmowała trzecie miejsce (114). Za nią plasowała się Amalie Dideriksen (113), a przed nią – Lotte Kopecky (118) i praktycznie pewna zwycięstwa Katie Archibald (155).

Daria Pikulik wygrała ostatni finisz, przecinając linię mety przed Lotte Kopecky, dzięki czemu zdobyła srebrny medal. Złoto powędrowało do Katie Archibald, a podium uzupełniła Belgijka.

Wyniki omnium kobiet

Mężczyźni rywalizowali dziś w scratchu na dystansie 15 kilometrów. Polskę reprezentował w nim Filip Prokopyszyn. W pierwszej fazie wyścigu na atak zdecydował się Jack Murphy (Irlandia), jednak po kilkunastu okrążeniach przejechanych na czele został doścignięty. Po serii przyspieszeń, oderwać udało się Carlowi-Frederikowi Bevortowi, jednak na kilkanaście kółek do końca rywalizacji jego akcja również została zlikwidowana. Tempo było wtedy bardzo wysokie i na czele uformowała się kilkuosobowa grupka, z której przyspieszył Iuri Leitao (Portugalia). Razem z nim zaatakował Austriak Tim Wafler.

Duet został doścignięty przy wjeździe na ostatnie okrążenie. Wtedy jak z procy do przodu wystrzelił Oliver Wood (Wielka Brytania), który jako pierwszy przeciął linię mety. Podium uzupełnili Roy Eefting (Holandia) i Donavan Grondin (Francja). Filip Prokopyszyn zajął 10. miejsce.

Wyniki scratchu mężczyzn

Kwalifikacje indywidualnego wyścigu na dochodzenie mężczyzn zdominował Dan Bigham (Wielka Brytania), który uzyskał czas 4:02,775 – był to szósty najlepszy wynik w historii. Zakwalifikował się on do biegu finałowego wraz z Jonathanem Milanem (Włochy; 4:05,266), natomiast o brąz powalczyli Tobias Buck-Gramcko (Niemcy; 4:08,802) i Corentin Ermenault (Francja; 4:09,248).

W finale lepiej wystartował Jonathan Milan, jednak w jego środkowej części przewagę wypracował sobie Dan Bigham. Różnicę między dwoma zawodnikami, która w pewnym momencie wynosiła już nawet sekundę, w końcówce odrobił Włoch i sięgnął po tytuł mistrza Europy z czasem 4:03,744. Na ostatnich kilkuset metrach ewidentnie osłabł Brytyjczyk, który przejechał 4 kilometry w 4:05,860.

Brązowy medal wywalczył Tobias Buck-Gramcko (4:09,796), a czwarte miejsce zajął Corentin Ermenault (4:10,261).

W indywidualnym wyścigu na dochodzenie wystartowali Bartosz Rudyk i Kacper Majewski, którzy uzyskali czasy 4:14,831 i 4:15,403, dzięki czemu zajęli kolejno 12. i 13. miejsce.