fot. Alex Broadway/SWpix.com

Przed nami czwarty dzień rywalizacji na welodromie w Grenchen, podczas którego wyłonieni zostaną medaliści i medalistki omnium oraz sprintu mężczyzn, a także jazdy na czas, wyścigu punktowego i indywidualnego wyścigu na dochodzenie kobiet.

Przedostatni dzień zmagań w mistrzostwach Europy równo w południe otworzą kwalifikacje do 500-metrowej jazdy na czas kobiet, w których wystartują dwie Polki – Paulina Petri i Nikola Sibiak. Tytułu sprzed roku będzie broniła Emma Hinze (Niemcy), jednak nie będzie to proste zadanie. Na starcie stanie też mistrzyni świata – Taky Marie Divine Kouame (Francja) – a także: dobrze dysponowana Pauline Sophie Grabosch (Niemcy), Miriam Vece (Włochy), Hetty van der Wouw czy Kyra Lamberink (Holandia).

Na przestrzeni obu sesji rozgrywane będzie też omnium mężczyzn – w biało-czerwonych barwach zobaczymy w nim Szymona Sajnoka. Głównym faworytem do zwycięstwa w wieloboju będzie aktualny wicemistrz świata, Benjamin Thomas (Francja). Pretendentami do podium będą też tacy zawodnicy, jak: Sebastian Mora (Hiszpania), który przed rokiem w Monachium zajął trzecie miejsce, a także Jan-Willem van Schip (Holandia), Niklas Larsen (Dania), Roger Kluge (Niemcy), Lindsay De Vylder (Belgia) czy Simone Consonni (Włochy), złoty medalista czwartkowego wyścigu punktowego, który wskoczył na listę startową za Elię Vivianiego. Byłego mistrza olimpijskiego dopadła grypa, przez co nie wystartuje już w żadnej konkurencji.

Tytułu sprzed roku nie obroni Donavan Grondin (Francja), który w tegorocznych mistrzostwach startował już w dwóch konkurencjach – w scratchu i wyścigu punktowym. W obu zajął trzecie miejsce.

Zawodniczki średniodystansowe będą natomiast rywalizować w wyścigu punktowym, gdzie zobaczymy Karolinę Karasiewicz, brązową medalistkę mistrzostw Europy 2020 w tej konkurencji. W ubiegłym roku w kontynentalnym czempionacie triumfowała Lotte Kopecky – zamiast niej w koszulce reprezentacji Belgii zobaczymy dziś Shari Bossuyt, która może pokusić się o zajęcie miejsca na podium. W zmaganiach weźmie natomiast udział srebrna medalistka z Monachium – Silvia Zanardi (Włochy).

W stawce wyróżniać będzie się tęczowa koszulka, w której wystartuje Neah Evans (Wielka Brytania). Oprócz wymienionych już zawodniczek, o wysokie lokaty mogą powalczyć też: Marie le Net (Francja), Marit Raaijmakers (Holandia), Maria Martins (Portugalia) czy Anita Yvonne Stenberg (Norwegia).

W sesji wieczornej najlepsza czwórka sprinterów powalczy o medale mistrzostw Europy w tej konkurencji. Pary półfinałowe utworzą Harrie Lavreysen (Holandia) i Rayan Helal (Francja), a także Mateusz Rudyk, który w ćwierćfinale był lepszy od Jacka Carlina (Wielka Brytania), i Mikhail Yakovlev (Izrael). Zdecydowanym faworytem zmagań jest Harrie Lavreysen, wielokrotny mistrz świata w sprincie, jednak pozostali zawodnicy wydają się być na podobnym, bardzo wysokim poziomie.

Wieczorem poznamy też medalistki w indywidualnym wyścigu na dochodzenie, w którym tytułu będzie broniła Niemka Mieke Kröger. Jej główną rywalką wydaje się być jej rodaczka, Franziska Brauße – właścicielka tęczowej koszulki, wywalczonej kilka miesięcy temu w Saint-Quentin-en-Yvelines. Warto zwrócić też uwagę na takie zawodniczki, jak: Vittoria Guazzini (Włochy), Josie Knight, Anna Morris (Wielka Brytania) czy Valentine Fortin (Francja). Polskę w wyścigu na 3 kilometry będzie reprezentować Olga Wankiewicz, wicemistrzyni kraju w tej konkurencji, oraz Patrycja Lorkowska.

Live timing i listy startowe

Program czwartego dnia rywalizacji:

Transmisje z czwartego dnia rywalizacji w mistrzostwach Europy będą dostępne w Eurosporcie Extra, GCN+ od 17.55, Eurosporcie 1 od 18.15, a także TVP Sport, sport.tvp.pl od 17.35.

 

Poprzedni artykułGrenchen 2023: Daria Pikulik druga w omnium!
Następny artykułGrenchen 2023: Mateusz Rudyk ze srebrnym medalem w sprincie
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.