Mateusz Rudyk zajął drugie miejsce w sprincie indywidualnym mężczyzn w mistrzostwach Europy w Grenchen. Po dwóch krążkach Darii Pikulik, jest to trzeci medal reprezentacji Polski w tej imprezie.

W półfinale sprintu mężczyzn Mateusz Rudyk zmierzył się z Mikhailem Yakovlevem (Izrael). Polak w dwóch biegach pewnie pokonał reprezentanta Izraela i awansował do finału, w którym czekał na niego Harrie Lavreysen. Holenderski mistrz świata i złoty medalista igrzysk olimpijskich bez większych problemów poradził sobie z Rayanem Helalem (Francja).

W finale w dwóch biegach lepszy był Harrie Lavreysen – Mateusz Rudyk zdobył srebrny medal! Podium uzupełnił Rayan Helal.

Wyniki sprintu mężczyzn

Rywalizację na welodromie w Grenchen rozpoczęły dziś kwalifikacje jazdy na czas kobiet, w których najszybciej 500 metrów pokonała ubiegłoroczna mistrzyni Europy – Emma Hinze (Niemcy; 33,115 s). Za nią uplasowały się Miriam Vece (Włochy; 33,367 s) oraz Taky Marie Divine Kouame (Francja; 33,388 s), aktualna mistrzyni świata. Polki – Paulina Petri (34,141 s) i Nikola Sibiak (34,191 s) – zakończyły zmagania na 10. i 11. pozycji.

W finale bezkonkurencyjna była Emma Hinze, uzyskując czas 32,947 s. Podium uzupełniły Taky Marie Divine Kouame (33,390 s) i Hetty van der Wouw (Holandia; 33,554 s).

Wyniki jazdy na czas kobiet

Zmagania w omnium mężczyzn klasycznie rozpoczął scratch, w którym zwyciężył Jan-Willem van Schip (Holandia), pokonując Sebastiana Morę Vedriego (Hiszpania) i Rotema Tene (Izrael). Szymon Sajnok przeciął linię mety na 14. pozycji. W wyścigu tempowym Polak zajął 20. lokatę i na półmetku rywalizacji plasował się na 19. miejscu. Drugą konkurencję do udanych zaliczy JB Murphy (Irlandia), który nadrobił okrążenie nad resztą stawki i wygrał 12 sprintów, dzięki czemu sięgnął po zwycięstwo w całym wyścigu. Na kolejnych miejscach uplasowali się Benjamin Thomas (Francja) i Valere Thiebaud (Szwajcaria).

Po dwóch konkurencjach, w „generalce” prowadzili Jan-Willem van Schip i Sebastian Mora Vedri (po 70 punktów), a dalsze pozycje zajmowali Valere Thiebaud (64), Simone Consonni (Włochy; 60) i Benjamin Thomas (58).

Francuz triumfował w wyścigu eliminacyjnym, dzięki czemu wskoczył na trzecią pozycję w „generalce” (98), zrównując się punktami z drugim Simone Consonnim. Trzecie miejsce zajął Roger Kluge (78), a prowadzenie utrzymał Jan-Willem van Schip (102) – piąty w wyścigu eliminacyjnym. Przed wyścigiem punktowym drugie miejsce zajmował Sebastian Mora Vedri (100), a Szymon Sajnok – 9. w trzeciej konkurencji omnium – był 17.

Wyścig punktowy bardzo dobrze rozpoczął Benjamin Thomas, który po pierwszych dwóch finiszach wysunął się na prowadzenie. Francuz nie zamierzał ograniczać się do punktowania na sprintach, ale również inicjował akcje. W jednej z nich wziął udział też Szymon Sajnok, który razem z Benjaminem Thomasem, Rogerem Kluge i Williamem Perrettem (Wielka Brytania) nadrobili okrążenie. Niedługo później ta sztuka udała się również Simone Consonniemu i Rumunowi Danielowi Criście.

Na półmetku wyścigu punktowego, w klasyfikacji generalnej prowadził Thomas (139), przed Consonnim (118), Perrettem (108), Van Schipem (106), Kluge (105) i Morą (102). Szymon Sajnok zajmował 10. miejsce (61) i na niespełna 50 kółek do końca przypuścił kolejny atak. Do jego koła doskoczył Benjamin Thomas, przez co akcja szybko została skasowana. Polak w dalszej części wyścigu był aktywny, jednak nie zdołał już nadrobić drugiego okrążenia.

Tymczasem na 20 okrążeń do końca zmagań, po nadrobieniu okrążenia, prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Simone Consonni (143), który wyprzedzał Benjamina Thomasa o 1 punkty. Na trzecie miejsce wskoczył natomiast William Perrett (131). Niedługo później Francuz, wraz z Sebastianem Morą i Rogerem Kluge, dopisał do swojego dorobku 20 oczek, dzięki czemu ponownie awansował przed Włocha, który znów (razem z Williamem Perrettem) zaatakował.

Na kilka okrążeń do końca zmagań ich akcja została zlikwidowana – Thomas miał 162 punkty, Consonni 146, Perrett 136, Mora 129, a Kluge 128. Ostatni sprint padł łupem Niklasa Larsena, nie liczącego się w walce o medale. Oznaczało to, że wygląd czołowej trójki nie ulegnie zmianie – złoty medal zdobył Benjamin Thomas, a podium uzupełnili Simone Consonni i William Perrett. Szymon Sajnok zajął 11. pozycję (63).

Wyniki omnium mężczyzn

Kwalifikacje indywidualnego wyścigu na dochodzenie kobiet padły łupem aktualnej mistrzyni świata, Franziski Brauße (Niemcy), która pokonała 3 kilometry w czasie 3:21,486. Drugą pozycję, i tym samym awans do finału A, wywalczyła Josie Knight (Wielka Brytania; 3:22,198). Do wyścigu o brąz zakwalifikowały się również Brytyjka i Niemka – Anna Morris (3:22,856) i Mieke Kröger (3:25,367).

Złoty medal zdobyła mistrzyni świata, Franziska Brauße, która przejechała 3 kilometry w czasie 3:20.101 i pokonała Josie Knight (3:23,613). Podium uzupełniła Mieke Kröger (3:24,895).

Olga Wankiewicz (3:35,082) i Patrycja Lorkowska (3:40,963) zakończyły rywalizację na dziewiątej i dwunastej pozycji.

Wyniki indywidualnego wyścigu na dochodzenie kobiet

Po dość spokojnych 30 okrążeniach, na których punkty za finisze zdobywały głównie Anita Yvonne Stenberg (Norwegia) i Neah Evans (Wielka Brytania), rozpoczęły się ataki. Od rywalek oderwała się Karolina Karasiewicz, do której po chwili doskoczyły Shari Bossuyt (Belgia) i Olivija Baleisyte (Litwa). Zostały one jednak doścignięte przed czwartym sprintem. Kilkanaście kółek później, na czele uformowała się czteroosobowa grupka, w składzie: Marie le Net (Francja), Marit Raaijmakers (Holandia), Shari Bossuyt i Anita Yvonne Stenberg. Zawodniczki zdobywały wszystkie punkty na kilku kolejnych finiszach i nadrobiły okrążenie nad resztą stawki na niespełna 20 rund do końca zmagań.

W klasyfikacji prowadziła wtedy Norweżka (47), przed Francuzką (34), Belgijką (31) i Holenderką (29). Na 8 okrążeń do końca, z peletonu przyspieszyła Marit Raaijmakers, jednak jej akcja została zlikwidowana. Podwójnie punktowany sprint padł łupem Shari Bossuyt, dzięki czemu awansowała na drugą pozycję (42). Zwyciężyła Anita Yvonne Stenberg (56), a podium uzupełniła Marie le Net (34). Karolina Karasiewicz zakończyła rywalizację na 10. pozycji z dorobkiem dwóch punktów.