fot. Piotr Łabaziewicz

Nadszedł ostatni dzień mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, rozgrywanych na welodromie w Grenchen. Do wzięcia pozostały 4 komplety medali – w keirinie i madisonie, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

Równo o godzinie 11 w niedzielę rozpocznie się rywalizacja w ramach ostatniego dnia mistrzostw Europy. Jako pierwsze na torze pojawią się zawodniczki rywalizujące w keirinie, wśród których zobaczymy Marlenę Karwacką Urszulę Łoś, która przed rokiem w Monachium wywalczyła srebrny medal w tej konkurencji. Na starcie stanie też Lea Sophie Friedrich (Niemcy), która w ostatnim czasie zdominowała keirin na dużych imprezach, zdobywając po dwie koszulki w mistrzostwach świata i Europy. Wśród faworytek do medalu należy wymienić też takie kolarki, jak: Emma Hinze (Niemcy), czyli była mistrzyni świata, Mathilde Gros (Francja), mająca w swoim dorobku dwa mistrzostwa Europy, a także Steffie van der Peet (Holandia), Sophie Capewell (Wielka Brytania), Nicky Degrendele (Belgia) czy Taky Marie Divine Kouame (Francja).

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji Polskę będą reprezentować Patryk Rajkowski i piąty w Monachium Rafał Sarnecki. Głównym faworytem będzie Harrie Lavreysen (Holandia), aktualny mistrz świata, który wczoraj potwierdził znakomitą dyspozycję, wygrywając zmagania w keirinie. O podium mogą powalczyć też: Jeffrey Hoogland (Holandia), były mistrz Europy i aktualny wicemistrz świata, drugi przed rokiem Maximilian Dörnbach (Niemcy), Jack Carlin (Wielka Brytania), Mikhail Yakovlev (Izrael) czy bardzo mocni Francuzi – Tom Derache i Melvin Landerneau.

Wieczorem rozegrane zostaną madisony. W wyścigu kobiet w biało-czerwonych barwach zobaczymy znakomicie dysponowaną Darię Pikulik i Wiktorię Pikulik, które mogą powalczyć o zajęcie czołowej pozycji. Na starcie stanie wiele bardzo mocnych duetów, w tym Belgijki (Shari Bossuyt / Lotte Kopecky), aktualne mistrzynie świata. Oprócz nich, należy zwrócić uwagę na Dunki (Amalie Dideriksen/Julie Leth), brązowe medalistki ubiegłorocznych mistrzostw świata i Europy, a także Brytyjki (Katie Archibald/Elinor Barker), Włoszki (Elisa Balsamo/Vittoria Guazzini), Francuzki (Victoire Berteau/Clara Copponi) czy Holenderki (Marit Raaijmakers/Maike van der Duin).

Tytułu w madisonie mężczyzn będą bronić doświadczeni Roger Kluge i Theo Reinhardt (Niemcy), jednak nie wydają się oni być głównymi faworytami do zwycięstwa. W wyścigu wezmą bowiem udział mistrzowie świata z Saint-Quentin-en-Yvelines – Donavan Grondin i Benjamin Thomas, którzy w Grenchen pokazują się z bardzo dobrej strony. W walkę o medale powinni włączyć się też Włosi (Simone Consonni/Michele Scartezzini), Portugalczycy (Rui Oliveira/Iuri Leitao), Holendrzy (Yoeri Havik/Vincent Hoppezak), Hiszpanie (Sebastian Mora/Albert Torres) czy Belgowie (Robbe Ghys/Fabio Van de Bossche). Polskę reprezentować będą Wojciech Pszczolarski i Szymon Sajnok.

Program ostatniego dnia rywalizacji mistrzostw Europy:

Ostatni dzień mistrzostw Europy będzie transmitowany w Eurosporcie Extra, GCN+ od 15.00, Eurosporcie 2 od 17.15, sport.tvp.pl od 15.15 i TVP Sport od 16.20.

Poprzedni artykułGrenchen 2023: Mateusz Rudyk ze srebrnym medalem w sprincie
Następny artykułGrenchen 2023: Patryk Rajkowski ze srebrnym medalem w keirinie
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.