fot. Piotr Łabaziewicz

Za nami pierwsze rozstrzygnięcia w ramach mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, rozgrywanych na welodromie w Grenchen. Dziś poznamy medalistów i medalistki w drużynowych wyścigach na dochodzenie, a także w jeździe na czas i wyścigu punktowym mężczyzn oraz w indywidualnym wyścigu na dochodzenie kobiet.

Rywalizacja drugiego dnia mistrzostw Europy w Grenchen rozpocznie się jednak od kwalifikacji sprintu indywidualnego kobiet, w których wezmą udział Nikola Sibiak i Paulina Petri. Główną faworytką do sięgnięcia po tytuł mistrzyni Europy będzie Mathilde Gros (Francja), czyli aktualna mistrzyni globu. Jej największymi rywalkami wydają się być takie zawodniczki, jak Lea Sophie Friedrich – srebrna medalistka mistrzostw świata w Saint-Quentin-en-Yvelines, a także: Hetty van der Wouw, Steffie van der Peet (Holandia) czy Sophie Capewell (Wielka Brytania).

W sprincie nie wezmą udziału ubiegłoroczna mistrzyni Europy, Emma Hinze (Niemcy), oraz brązowa medalistka tamtej imprezy – Laurine van Riessen (Holandia). Dziś zostaną rozegrane kwalifikacje i pierwsze rundy tej konkurencji – półfinały i finały odbędą się jutro.

W pierwszej sesji odbędą się też kwalifikacje kilometrowej jazdy na czas mężczyzn, w których wystartuje Patryk Rajkowski, brązowy medalista mistrzostw Europy w Grenchen z 2021 roku. Faworytem do zwycięstwa będzie Holender Jeffrey Hoogland, aktualny mistrz świata. Warto zwrócić też uwagę na srebrnego medalistę światowego czempionatu i jeszcze aktualnego mistrza Europy, Melvina Landerneau (Francja), a także na takich kolarzy, jak: Matteo Bianchi (Włochy), Maximilian Dörnbach (Niemcy) czy Alejandro Martinez Chorro (Hiszpania).

Drugiego dnia mistrzostw Europy rozegrana zostanie pierwsza runda i finały drużynowych wyścigów na dochodzenie. W kwalifikacjach mężczyzn najszybsi byli Włosi (Simone Consonni, Francesco Lamon, Jonathan Milan, Filippo Ganna; 3:49,582), którzy pokonali Brytyjczyków (Dan Bigham, Charlie Tanfield, Oliver Wood, Ethan Vernon; 3:50,514) i to właśnie te dwa zespoły będą faworytami do złota. Nie można skreślać też Duńczyków (Carl-Frederik Bevort, Niklas Larsen, Rasmus Pedersen, Theodor Storm) i Francuzów (Thomas Denis, Corentin Ermenault, Adrien Garel, Benjamin Thomas).

Polacy w składzie: Kacper Majewski, Filip Prokopyszyn, Bartosz Rudyk i Szymon Sajnok awansowali do pierwszej rundy z ósmego miejsca.

To samo miejsce w kwalifikacjach kobiet zajęły Polki – Karolina Karasiewicz, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj i Olga Wankiewicz (w pierwszej rundzie za Nikol Płosaj wystartuje Daria Pikulik). Najlepsze okazały się w nich Brytyjki (Katie Archibald, Neah Evans, Josie Knight, Anna Morris, 4:11,594), które uplasowały się przed Włoszkami (Elisa Balsamo, Martina Fidanza, Vittoria Guazzini, Letizia Paternoster; 4:14,227). Te dwa zespoły powinny powalczyć o złoto, natomiast w wyścigu o brąz powinniśmy zobaczyć Niemki (Lisa Klein, Mieke Kröger, Franziska Brauße, Laura Süssemilch) i Francuzki (Marion Borras, Victorie Berteau, Valentine Fortin, Marie le Net).

Wieczorem odbędzie się też wyścig punktowy mężczyzn, w którym głównym pretendentem do zwycięstwa będzie aktualny właściciel tęczowej koszulki, Yoeri Havik (Holandia). Na liście startowej jest jednak wielu zawodników, mogących pokrzyżować jego plany. Wśród nich są chociażby Robbe Ghys (Belgia; drugi kolarz ubiegłorocznych mistrzostw Europy), Donavan Grondin (Francja; mistrz Europy w omnium z Monachium), a także Simone Consonni (Włochy), William Perrett (Wielka Brytania) czy Tim Torn Teutenberg (Niemcy), świeżo upieczony mistrz Europy w wyścigu eliminacyjnym. W wyścigu punktowym zobaczymy też dwukrotnego mistrza kontynentu elity w tej konkurencji – Wojciecha Pszczolarskiego.

Tytułu mistrza Europy sprzed roku nie obroni Benjamin Thomas (Francja), który nie stanie na starcie dzisiejszego wyścigu.

Wieczorem rozegrany zostanie też wyścig eliminacyjny kobiet, w którym zobaczymy Patrycję Lorkowską. Przed rokiem najlepsza byla w nim Lotte Kopecky (Belgia), która sięgnęła później po tytuł mistrzyni świata. To ona będzie główną faworytką rywalizacj, ale nie można skreślać też takich zawodniczek, jak: Rachele Barbieri (Włochy), Maike van der Duin (Holandia), Valentine Fortin (Włochy), Maria Martins (Portugalia) czy Elinor Barker (Wielka Brytania).

Live timing i listy startowe

Program drugiego dnia rywalizacji:

Drugi dzień mistrzostw Europy w Grenchen będzie transmitowany w Eurosporcie 1, Eurosporcie Extra i GCN+ od 17.55 oraz w sport.tvp.pl od 17.35 i TVP Sport od 20.15.

Poprzedni artykułGrenchen 2023: Drużyny sprinterskie kończą zawody na 5. miejscu
Następny artykułDaria Pikulik: „Medal w scratchu jest dobrym prognostykiem przed omnium”
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.