fot. WattShop

Brytyjka i Brytyjczyk dziś i jutro w Grenchen spróbują pobić rekordy w jeździe godzinnej – Joscelin Lowden postara się o najlepszy kobiecy wynik w historii, natomiast Dan Bigham, prywatnie jej narzeczony, będzie chciał ustanowić rekord Wielkiej Brytanii.

Dziś na welodromie w szwajcarskim Grenchen odbędzie się próba pobicia rekordu w jeździe godzinnej kobiet, należącego aktualnie do Włoszki Vittorii Bussi, która w 2018 roku w Aguascalientes przejechała 48 kilometrów i 7 metrów. O poprawę jej wyniku postara się Joscelin Lowden, zawodniczka Drops – Le Col s/b TEMPUR, która niedawno zajęła ósme miejsce w indywidualnej jeździe na czas w mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym. Jak podaje portal Cycling Weekly, Brytyjka początkowo chciała pobić rekord Wielkiej Brytanii lub rekord w kategorii masters, gdyż nie była wpisana do paszportu biologicznego. Zmieniła zdanie, gdy w lutym, podczas testowego przejazdu, przejechała 100 metrów więcej od Włoszki.

Lowden będzie chciała powtórzyć ten wyczyn dziś o godzinie 17.00 – wtedy rozpocznie się jej próba, którą będzie można śledzić TUTAJ. Brytyjka wystartuje na rowerze Argon 18 Electron Pro (64×15). Na takich samych maszynach w igrzyskach olimpijskich startowali Australijczycy. Joscelin Lowden użyje jednak innej kierownicy (ta zastosowana przez Australijczyków uległa złamaniu podczas jazdy w rowerze Alexa Portera).

Dzień po Joscelin Lowden, o pobicie rekordu Wielkiej Brytanii powalczy jej narzeczony – Dan Bigham. Dystans, który będzie musiał pokonać, wynosi 54,526 kilometra. Rekord od 2015 roku należy do Bradleya Wigginsa. Bigham nie sądzi, że jest w stanie wygenerować podobną moc do legendy brytyjskiego kolarstwa, ale liczy, że w pobiciu rekordu pomoże mu aerodynamika, w której się specjalizuje. Brytyjczyk, podobnie jak Joscelin Lowden, wystartuje na Argon 18 Electron Pro. Jego próba odbędzie się o godzinie 16.00 (transmisja będzie dostępna TUTAJ).

Źródło: Cycling Weekly

 

Poprzedni artykułGrenchen 2021: Wstępny skład reprezentacji Polski
Następny artykułJoscelin Lowden nową rekordzistką świata w jeździe godzinnej
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.