2023 UEC Juniores & U23 - Track European Championships - Anadia - 12/07/2023 - - photo Tommaso Pelagalli/SprintCyclingAgency©2023

Za nami kolejne dwa dni rywalizacji na mistrzostwach Europy młodzieżowców i juniorów, które odbywają się w Anadii. Drugiego dnia czempionatu Maja Tracka wygrała scratch, a sprinterki zdobyły brąz. Trzeciego dnia Polacy nie stanęli na podium.

Dzień 2

Wielki sukces zanotowała Maja Tracka. Nasza reprezentantka w pięknym stylu wygrała scratch do lat 23. Medale zdobyły także Brytyjka Flora Perkins i Francuzka Constance Marchand. Tego samego dnia na podium stanęły także nasze sprinterki do lat 23. W pierwszej rundzie uzyskały czas wolniejszy od Brytyjek i Czeszek. Nikola Seremak, Natalia Wężyk i Nikola Wielowska w wyścigu o brąz pokonały pewnie Belgijki.

W sprincie drużynowym mężczyzn Polacy nie awansowali do strefy medalowej. Konrad Burawski, Tomasz Dobrzyński i Mateusz Przymusiński zostali sklasyfikowani na piątym miejscu. W scratchu młodzieżowców Dominik Ratajczak stracił okrążenie i zajął 17. pozycję, wygrał Duńczyk Phillip Mathiesen. W juniorskich wyścigach eliminacyjnych Zofia Jakubowska uplasowała się na siódmym miejscu, a Wiktor Gałdyn był 12. Co ciekawe, zwycięzca tego wyścigu Davide Stella okazał się także najlepszy wcześniej na kilometr ze startu zatrzymanego. Włoch wyprzedził o zaledwie jedną tysięczną Nolana Huysmansa. Joachim Adamcio był 11., a Julian Gabrusewicz 14. W wyścigach drużynowych w kategorii juniorskiej polskie zespoły (Zofia Jakubowska, Maria Klamut, Martyna Szczęsna i Weronika Wąsaty oraz Patryk Goszczurny, Dawid Latkowski, Marceli Pera i Szymon Wiśniewski) zajęli piąte miejsca, a po złote medale sięgnęły włoskie ekipy.

Scratch U23 kobiet 

Sprint drużynowy U23 kobiet

Sprint drużynowy U23 mężczyzn

Scratch U23 mężczyzn

Wyścig eliminacyjny juniorek

Wyścig eliminacyjny juniorów

Kilometr ze startu zatrzymanego juniorów

Wyścig drużynowy juniorek

Wyścig drużynowy juniorów

Dzień 3

Natalia Walecka na ćwierćfinale zakończyła rywalizację w sprincie juniorek. Polka dwukrotnie musiała uznać wyższość Niemki Anastasii Kuniss. Natalia Głowacka odpadła rundę wcześniej, przegrywając z Brytyjką Anną Whitworth Hay. Złoty medal wywalczyła Karolina Keliukh. W finale Ukrainka w trzech wyścigach wygrała z Francuzką Marie Louisą Drouode. Zmagania w wyścigach drużynowych do lat 23 zdominowała Wielka Brytania, zdobywając dwa złote krążki. Anna Długaś, Tamara Szalińska, Maja Tracka i Olga Wankiewicz zakończyły rywalizację na szóstej pozycji. Marek Kapela, Piotr Maślak, Kacper Majewski i Adam Woźniak zajęli siódme miejsce.

W wyścigu na kilometr kolarzy do lat 23 najlepszy okazał się Włoch Matteo Bianchi, a Eliasz Bednarek był 15. Wśród juniorek w wyścigu indywidualnym Maria Klamut zajęła siódme miejsce, a Weronika Wąsaty uplasowała się lokatę niżej. Wydarzeniem dnia była niewątpliwie postawa Luci Giaimiego. Włoch w kwalifikacjach wyścigu na 3 kilometry poprawił rekord świata o ponad sekundę – 3:08,485. Kilka godzin później w finale pojechał jeszcze o prawie sekundę szybciej – 3:07,596. Warto zapamiętać to nazwisko. Wiktor Gałdyn (3:20,758) i Marceli Pera (3:23,670) w kwalifikacjach uplasowali się odpowiednio na 11. i 15. miejscu.

Kilometr ze startu zatrzymanego U23 mężczyzn

Wyścig indywidualny juniorek

Wyścig indywidualny juniorów

Sprint juniorek

Wyścig drużynowy U23 kobiet

Wyścig drużynowy U23 mężczyzn

Poprzedni artykułMistrzostwa Europy U23 i juniorów: Medal Olgi Wankiewicz pierwszego dnia
Następny artykułMistrzostwa Europy U23 i juniorów 2023: Dawid Łątkowski z brązem w omnium
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.