fot. Arena Pruszków

Za nami piąty dzień Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Fiorenzuoli. Nasi reprezentanci zdobyli dziś 4 medale – Bartosz Rudyk zwyciężył w scratchu orlików oraz był trzeci w madisonie w parze z Filipem Prokopyszynem, Nikola Wielowska i Zuzanna Olejniczak – również w „wyścigu amerykańskim” – zajęły drugą pozycję, natomiast orliczki – Wiktoria Pikulik i Patrycja Lorkowska – w tej samej konkurencji były trzecie.

W keirinie juniorów zwyciężył Bohdan Danylchuk (Ukraina), który wyprzedził Paula Grossa (Niemcy) i Damiena Fortisa (Szwajcaria). Tuż za podium uplasowali się Polacy – Tomasz Grzesiak był czwarty, a Konrad Burawski piąty.

Wyniki keirinu juniorów

W tej samej konkurencji wśród juniorek najlepsza okazała się Alina Lysenko z Rosji. Wyprzedziła ona Taky Marie Divine Kouame (Francja) i Allę Biletską z Ukrainy. Natalia Nieruchalska zakończyła zmagania na piątej, a Joanna Błaszczak na dziesiątej pozycji.

Wyniki keirinu juniorek

W sprincie orlików triumfował Czech Martin Cechman, który w finałowych biegach pokonał Rosjanina Mikhaila Yakovleva. Podium uzupełnił  Grek – Konstantinos Livanos. Jedyny Polak – Daniel Rochna – przegrał w ćwierćfinale z finalnie drugim Mikhailem Yakovlevem.

Wyniki sprintu mężczyzn U23

Zawody jazdy na czas kobiet zdominowały Niemki. Złoto zdobyła Lea Sophie Friedrich, a drugie miejsce zajęła Pauline Sophie Grabosch. Po brąz sięgnęła Yana Tyshenko z Rosji. Nikola Seremak uplasowała się na piątym miejscu, a Paulina Petri dwie pozycje niżej.

Wyniki jazdy na czas kobiet U23

Wyścig eliminacyjny kobiet zakończył się triumfem reprezentantki gospodarzy – Chiary Consonni. Podium dopełniły Maria Martins (Portugalia) i Mylene De Zoete (Holandia). Karolina Lipiejko ukończyła zmagania na siódmej pozycji.

Wyniki wyścigu eliminacyjnego kobiet U23

Mistrzem Europy w scratchu mężczyzn do lat 23. został reprezentant Polski – Bartosz Rudyk. Kolejne miejsca zajęli Iuri Leitao (Portugalia) i Tuur Dens z Belgii). Medal Rudyka był dziewiątym krążkiem zdobytym w Fiorenzuoli, a drugim z najcenniejszego kruszcu.

Wyniki scratchu mężczyzn U23

W wyścigu punktowym juniorów najlepszy był Moritz Kretschy z Niemiec. Miejsca na podium zajęli też  Fabio Christen (Szwajcaria) i Tobias Aagaard Hansen (Dania). Radosław Lewandowski z dorobkiem dwóch punktów zakończył zmagania na 12. pozycji.

Wśród juniorek zwyciężyła Belgijka Katrijn De Clercq. Drugie miejsce zajęła Daniela Campos z Portugalii, a brąz przypadł Holenderce Daniek Hengeveld. Tamara Szalińska, która w końcówce wygrała dwa finisze zajęła szóste miejsce.

Wyniki wyścigu punktowego juniorów

Wyniki wyścigu punktowego juniorek

W madisonie juniorów triumfowali Kasper Andersen i Tobias Lund Andersen z Danii. Drugie miejsce zajęli Hiszpanie (Marc Gual Terrasa, Francesco Bennassar Rossello), którzy w przepięknym stylu wygrali ostatni finisz. Trzecie miejsce zajęła niemiecka para – Tim Torn Teutenberg i Benjamin Boos. Julian Kot i Radosław Frątczak zakończyli zmagania na 10. pozycji.

Wyniki madisona juniorów

Drugi medal dla Polski piątego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Europy zdobyły Nikola Wielowska i Zuzanna Olejniczak w madisonie juniorek. Polki zajęły drugie miejsce dzięki triumfie na ostatnim – podwójnie punktowanym – finiszu. Zwyciężyły Belgijki w składzie Marith Vanhove i Katrijn De Clercq, która kilka godzin wcześniej była najlepsza w wyścigu punktowym. Podium dopełniły Włoszki – Lara Crestanello i Valentina Basilico.

Wyniki madisona juniorek

Kolejny madison = kolejne miejsce reprezentantek Polski na podium. W wyścigu kobiet do lat 23. trzecią pozycję zajęły Wiktoria Pikulik i Patrycja Lorkowska. Zmagania zdominowały Włoszki – Chiara Consonni i Martina Fidanza – które punktowały na jedenastu z dwunastu finiszów. Srebro zdobyły Franziska Brausse i Lea Lin Teutenberg z Niemiec.

Wyniki madisona kobiet U23

Od początku wyścigu Bartosz Rudyk i Filip Prokopyszyn jechali bardzo aktywnie. Polacy zwyciężyli w pierwszych trzech finiszach i szybko z dość sporą przewagą prowadzili nad innymi parami. Wtedy rozpoczęły się ataki. Początkowo odjechać próbowali Duńczycy i Szwajcarzy, lecz żadna z akcji nie zakończyła się powodzeniem. Nadrobić okrążenie udało się dopiero Rosjanom – Ivanowi Smirnovowi i Lvowi Gonovowi, dzięki czemu wysunęli się na prowadzenie. Na półmetku rywalizacji Polacy zajmowali drugie miejsce i tracili do liderującej rosyjskiej pary 15 punktów. Na kolejnych okrążeniach o punkty walczyli Szwajcarzy (Robin Froidevaux, Valere Thiebaud), którzy na 6 finiszów do końca wyścigu byli o 5 oczek za Polakami. Wtedy Helweci zaatakowali wraz z Rosjanami i starali się nadrobić okrążenie. Niestety na 18 kółek do końca Szwajcarzy dopięli swego i o ponad 15 punktów wyprzedzali Biało-Czerwonych. W międzyczasie Rosjanie także nadrobili okrążenie i – pod warunkiem ukończenia madisona – zapewnili sobie tytuł mistrzów Europy. Polacy na kolejnych sprintach finiszowali w czołówce, dzięki czemu zdobyli brązowy medal. Złoto zgarnęli Rosjanie, a srebro Szwajcarzy.

Wyniki madisona mężczyzn U23

Poprzedni artykułMME Fiorenzuola 2020: Program piątego dnia mistrzostw
Następny artykułMME Fiorenzuola 2020: Program szóstego dnia mistrzostw
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.