Pięć medali zdobyli polscy zawodnicy i zawodniczki podczas pierwszego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym.

W sprincie drużynowym juniorek, Polki w składzie Joanna Błaszczak, Natalia Nieruchalska i Nikola Wielowska nie dały szans rywalkom. W finale A pokonały Włoszki (Valentina Basilico, Sara Fiorin, Gaia Tormena) o ponad dwie sekundy. Trzecie miejsce zajęły Rosjanki (Varvara Blagodarova, Elizaveta Bogomolova, Elizaveta Kerechkina).

Wyniki

W zmaganiach juniorów w tej samej konkurencji, nasi rodacy – Konrad Burawski, Maciej Fąk i Tomasz Grzesiak – zajęli drugą pozycję ulegając jedynie Niemcom (Paul Gross, Domenic Kruse, Willy Leonhard Weinrich). Podium uzupełnili – podobnie jak w przypadku juniorek – Rosjanie (Nikita Kalachnik, Alexander Popov, Alexey Sherstenikin).

Brak wyników na stronie organizatora

W drużynowym wyścigu na dochodzenie juniorów, Polacy (Radosław Frątczak, Adam Woźniak, Mateusz Sawicki i Kacper Majewski) osiągnęli czas 4:23.664, co dało im piąte miejsce. Triumfowali Rosjanie przed Niemcami i Włochami.

Wyniki

W kategorii kobiet do lat 23. w tej samej konkurencji, nasze reprezentantki w składzie Patrycja Lorkowska, Karolina Kumięga, Karolina Lipiejko, Wiktoria Pikulik i Anna Sagan zajęły trzecią pozycję. Najlepsze okazały się Włoszki – Marta Cavalli, Chiara Consonni, Martina Fidanza i Vittoria Guazzini, a po srebro sięgnęły Niemki, Franziska Brausse, Lena Charlotte Reissner, Finja Smekal i Lea Lin Teutenberg.

Wyniki

W rywalizacji juniorek w indywidualnym wyścigu na dochodzenie drugie miejsce zajęła Zuzanna Olejniczak. W finale A, Polkę o 4 sekundy pokonała Rosjanka – Alena Ivanchenko. Trzecią pozycję zajęła Julie De Wilde (Belgia), a 7. miejscu uplasowała się druga z naszych zawodniczek – Natalia Krześlak.

Wyniki

W indywidualnym wyścigu na dochodzenie orlików, w którym nie startowali Polacy, triumfował Felix Gross. Drugą pozycję zajął Ivan Smirnov (Rosja), a na trzecim miejscu zameldował się jego rodak – Lev Gonov. Co ciekawe, Gonov uzyskał w finałach najszybszy czas (4:19.504), a drugiego Smirnova wyprzedził o ponad 5 sekund, jednak ze względu na słabszy czas w kwalifikacjach, rywalizował w finale B, w którym pokonał Jonathana Milana (Włochy).

W wyścigu eliminacyjnym mężczyzn do lat 23. zwyciężył Jules Hesters (Belgia). Za nim uplasował się Iuri Leitao (Portugalia) i Raul Garcia Pierna (Hiszpania). Szymon Potasznik, pomimo upadku, zajął 10. miejsce.

Wyniki

Scratch juniorek zakończył się zwycięstwem Słowaczki Nory Jencusovej po ataku w końcówce wyścigu. W sprincie o drugie miejsce najlepsza okazała się Polka, Nikola Wielowska, a tuż za nią linię mety przecięła Włoszka Lara Crestanello.

Wyniki

W scratchu juniorów bardzo aktywnie jechał Julian Kot. Polak atakował i próbował zabierać się w kilkuosobowe akcje. Ostatecznie zajął 11. pozycję. Zwyciężył Loe van Belle po solowym ataku. Podium uzupełnili Noah Vandenbranden (Belgia) i Laurin Drescher (Niemcy).