Wyścigiem punktowym mężczyzn, będącym finałową konkurencją omnium, zakończył się przedostatni dzień mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. Piąte miejsce w wieloboju zajął Daniel Staniszewski.

Omnium mężczyzn

Podobnie jak w przypadku Darii Pikulik, Daniel Staniszewski również bardzo dobrze rozpoczął zmagania w omnium. Polak zajął drugie miejsce w scratchu, przegrywając jedynie z Fabio Van den Bossche (Belgia). Aktywna jazda w wyścigu tempowym zaowocowała piątą pozycją. Zwyciężył natomiast Simone Consonni (Włochy), przed Sebastianem Morą Vedrim (Hiszpania) i Fabio Van den Bossche, który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Sytuacja zmieniła się po wyścigu eliminacyjnym, który Belg zakończył na 9. pozycji. Jedno miejsce wyżej, ze względu na relegację, uplasował się Daniel Staniszewski. Zwyciężył Donavan Grondin (Francja), który w decydującym pojedynku pokonał Olivera Wooda (Wielka Brytania). Kolejne pozycje zajęli Sebastian Mora Vedri i Simone Consonni, którzy w tej samej kolejności plasowali się na czele klasyfikacji generalnej omnium po trzech konkurencjach, mając na swoim koncie odpowiednio 108 i 102 punkty. Trzecie miejsce zajmował Fabio Van den Bossche (100), a czwarty był Daniel Staniszewski (96).

W wyścigu punktowym kolarze z czoła tabeli cały czas się tasowali. Większość z nich, w tym: Daniel Staniszewski, Donavan Grondin, Sebastian Mora Vedri, Simone Consonni, Fabio Van den Bossche czy Philip Heijnen (Holandia) nadrobiło po jednym okrążeniu, toteż o końcowym wyglądzie klasyfikacji generalnej zadecydowały zdobycze punktowe na lotnych finiszach.

Przed ostatnim, decydującym sprintem, ex aequo na pierwszym miejscu znajdowali się Donavan Grondin, Simone Consonni i Sebastian Mora Vedri. Walkę o triumf stoczyli na kresce dwaj pierwsi kolarze – z pojedynku zwycięsko wyszedł Francuz, zdobywając tytuł mistrza Europy (150). Podium uzupełnili Simone Consonni (148) i Sebastian Mora Vedri (146). Daniel Staniszewski uplasował się na piątej pozycji, zdobywając łącznie 128 punktów.

Jazda na czas mężczyzn

Mężczyźni rywalizowali też w jeździe na czas. Na starcie stanęli dwaj Polacy – Kacper Majewski i Patryk Rajkowski. Pierwszy z nich zakończył rywalizację na kwalifikacjach, w których zajął 19. miejsce (1:05,418). Patryk Rajkowski (1:01,058) uplasował się w nich na ósmej pozycji, co dało mu awans do finału. Tam uzyskał czas 1:01,493, co również dało ósme miejsce. W zmaganiach triumfował Melvin Landerneau (Francja; 59,975 s), przed Włochem Matteo Bianchim (1:00,089) i reprezentantem gospodarzy – Maximilianem Doernbachem (1:00,225).

Sprint kobiet

Do finału A sprintu kobiet awansowały Mathilde Gros (Francja) i reprezentantka Niemiec, mistrzyni świata, Emma Hinze. Do wyłonienia złotej medalistki tegorocznych mistrzostw Europy potrzeba było trzech biegów. Po trzeci już triumf w tej imprezie sięgnęła Emma Hinze. Na najniższym stopniu podium uplasowała się natomiast Laurine van Riessen (Holandia), która w rywalizacji o brąz pokonała Leę Sophie Friedrich (Niemcy).