W niedzielę poznaliśmy medalistów i medalistki mistrzostw Europy w wyścigu punktowym kobiet, a także sprincie i wyścigu eliminacyjnym mężczyzn. Tytuły zdobyli kolejno: Lotte Kopecky, Sebastien Vigier i Elia Viviani. Szczególnie imponujący jest wyczyn Włocha, który zaledwie kilka godzin przed swoim zwycięstwem, zajął siódme miejsce w wyścigu ze startu wspólnego na szosie.

Rywalizacja czwartego dnia zmagań rozpoczęła się od sprintu kobiet. W kwalifikacjach najszybsza była Mathilde Gros (Francja; 10,326 s). Polki – Urszula Łoś i Nikola Sibiak – uplasowały się na ósmej i szesnastej pozycji, uzyskując odpowiednio czasy 10,479 s i 11,004 s. Nikola Sibiak musiała mierzyć się w 1/16 finału – w swoim biegu pokonała Hiszpankę Helenę Casas Roige. Polka zakończyła zmagania w kolejnej rundzie, gdzie uległa zwyciężczyni kwalifikacji, Mathilde Gros. Urszula Łoś również odpadła z rywalizacji w 1/8 finału, gdzie rywalizowała z inną reprezentantką Francji – Taky Marie Divine Kouame.

Jutro rozegrane zostaną półfinały sprintu. Pierwszą parę utworzą Mathilde Gros i Lea Sophie Friedrich (Niemcy), a drugą – Emma Hinze (Niemcy) i Laurine van Riessen (Holandia).

W niedzielę rozegrano też decydujące biegi sprintu indywidualnego mężczyzn. W do finału awansowali Sebastien Vigier (Francja) i Jack Carlin (Wielka Brytania), który w drugim biegu przeciwko Rayanowi Helalowi (Francja) zaliczył upadek. Decyzją sędziów Francuz został relegowany, dzięki czemu Brytyjczyk awansował do finału. W trzybiegowej rywalizacji triumfował Sebastien Vigier i to on został nowym mistrzem Europy.

W walce o brązowy medal, między Rayanem Helalem a Hamishem Turnbullem (Wielka Brytania), lepszy okazał się Francuz.

Zawodniczki specjalizujące się w konkurencjach średniodystansowych walczyły natomiast o medale w wyścigu punktowym. Od początku swoją siłę pokazywała Lotte Kopecky – aktualna mistrzyni świata, która w tegorocznym czempionacie kontynentalnym zdobyła złoto w wyścigu eliminacyjnym. Belgijka na początku zmagań nadrobiła okrążenie, a dodatkowo zdobywała punkty na lotnych finiszach. Aktywnie jechały też Silvia Zanardi (Włochy), Victorie Berteau (Francja) czy Julie Leth (Dania). Między innymi te zawodniczki były w gronie kolarek, które w drugiej części 25-kilometrowej rywalizacji, wraz z Lotte Kopecky, zdublowały stawkę.

Niedługo później Belgijka nadrobiła kolejną rundę, potwierdzając swoją dominację. Uzbierała łącznie 83 punkty i sięgnęła po tytuł mistrzyni Europy. Podium uzupełniły Silvia Zanardi (53 punkty) oraz Victorie Berteau (47 punktów). Nikol Płosaj zajęła 11. miejsce.

Mężczyźni rywalizowali w wyścigu eliminacyjnym. Jako pierwszy z wyścigu odpadł Gergo Orosz (Węgry) – jego los szybko podzielili też Rotem Tene (Izrael) i Maksym Vasyliev (Ukraina). Wielu emocji polskim kibicom dostarczył Daniel Staniszewski, który wielokrotnie ocierał się o eliminację. Ostatecznie Polak uplasował się na szóstej pozycji. W końcówce zdecydowanie najlepszy okazał się mistrz świata, Elia Viviani (Włochy). Co ciekawe, Włoch startował dziś też w wyścigu ze startu wspólnego na szosie, w którym zajął siódme miejsce. Na pozycjach medalowych sklasyfikowani zostali też Theo Reinhardt (Niemcy) i Jules Hesters (Belgia).