fot. UEC

Jesteśmy na półmetku tegorocznych mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. W niedzielę zawodnicy i zawodniczki powalczą o komplety medali w takich konkurencjach, jak: sprint, wyścig eliminacyjny i wyścig punktowy.

Czwarty dzień mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, rozgrywanych w Monachium, rozpoczną kwalifikacje sprintu kobiet, w którym zobaczymy dwie reprezentantki Polski – Nikolę Sibiak i Urszulę Łoś. Faworytką do końcowego zwycięstwa będzie aktualna mistrzyni świata, Emma Hinze (Niemcy). O najwyższe lokaty z pewnością powalczą też takie zawodniczki, jak: Lea Sophie Friedrich (Niemcy) – srebrna medalistka mistrzostw świata i Europy, Olena Starikova (Ukraina), a także Mathilde Gros (Francja) czy Laurine van Riessen (Holandia), które bardzo dobrze spisywały się w tegorocznym Pucharze Narodów. Zmagania w sprincie kobiet zakończą się dziś na ćwierćfinałach i zostaną dokończone w poniedziałek.

O medale powalczą natomiast sprinterzy. Wczorajsze biegi wyłoniły najlepszą czwórkę zawodów – do półfinałów awansowali: Sebastien Vigier (Francja), Hamish Turnbull (Wielka Brytania; pierwsza para), Rayan Helal (Francja) i Jack Carlin (Wielka Brytania; druga para). Faworytami francusko-brytyjskich pojedynków wydają się Vigier i Carlin, jednak należy pamiętać, że w tej fazie zmagań są na podobnym, bardzo wysokim poziomie.

Nie zabraknie dziś wyścigów średniodystansowych. Mężczyźni powalczą o medale w wyścigu eliminacyjnym, w którym zobaczymy Daniela Staniszewskiego. Polak niedawno z bardzo dobrej strony zaprezentował się w 6 Giorni delle Rose. Oprócz reprezentanta Polski, warto zwrócić uwagę na Elię Vivianiego (Włochy), który jest mistrzem świata w wyścigu eliminacyjnym, a w tym roku wygrał Puchar Narodów w Glasgow. Namieszać mogą też doświadczony Yoeri Havik (Holandia), który w ostatnim czasie prezentował bardzo dobrą formę, Jules Hesters (Belgia) – wielokrotny mistrz Europy U23 w tej konkurencji – a także Theo Reinhardt (Niemcy), Valentin Tabellion (Francja) czy William Tidball (Wielka Brytania).

Kobiety będą natomiast rywalizować o koszulkę mistrzyni Europy w wyścigu punktowym. Polskę reprezentować będzie Nikol Płosaj, która również dobrze radziła sobie w niedawno rozegranej sześciodniówce w Fiorenzuoli. Główną faworytką zmagań w wyścigu punktowym będzie mistrzyni świata – Lotte Kopecky (Belgia) – która wczoraj zwyciężyła w wyścigu eliminacyjnym. W znakomitej formie jest też Anita Yvonne Stenberg. Norweżka zdobyła w tym tygodniu tytuł mistrzyni Europy w scratchu, a od dawna wiadomo, że bardzo dobrze czuje się też w wyścigu punktowym, w którym przed dwoma laty zdobyła brązowy medal mistrzostw świata.

W walkę o zwycięstwo powinny włączyć się też takie zawodniczki, jak: Silvia Zanardi (Włochy), Lonneke Uneken (Holandia), Victorie Berteau (Francja) czy Neah Evans (Wielka Brytania).

Program transmisji:

Od 12.30 – Player/GCN+

Od 17.45 – Player/GCN+

Od 18.00 – Eurosport 1 i sport.tvp.pl

Od 20:05 – TVP Sport

Harmonogram, live timing, pełne wyniki wszystkich konkurencji. 

Wszystkie artykuły na temat Mistrzostw Europy w Monachium

Poprzedni artykułMonachium 2022: Dominacja reprezentacji Niemiec
Następny artykułMonachium 2022: Lotte Kopecky, Elia Viviani i Sebastien Vigier ze złotymi medalami
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.