fot. Piotr Łabaziewicz

Przedostatniego dnia mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, rozgrywanych na 200-metrowym welodromie w Monachium, zakończone zostaną zmagania w sprincie kobiet. Dodatkowo, zawodnicy i zawodniczki powalczą o koszulki mistrzowskie w omnium, a mężczyźni w również jeździe na czas.

Przez cały poniedziałek, rozgrywane będą zmagania w omnium mężczyzn i kobiet, na które złożą się oczywiście takie konkurencje, jak: scratch, wyścig tempowy, wyścig eliminacyjny oraz wyścig punktowy. W zmaganiach kobiet Polskę reprezentować będzie Daria Pikulik, brązowa medalistka mistrzostw świata w Berlinie, która niedawno pokazywała się z bardzo dobrej strony podczas sześciodniówki w Fiorenzuoli. Szczególną uwagę należy zwrócić też na srebrną medalistkę mistrzostw świata w Roubaix – Lotte Kopecky – która w Monachium zdobyła już dwa tytuły mistrzowskie. O najwyższe lokaty mogą powalczyć też takie kolarki, jak: Rachele Barbieri (Włochy), która w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy zajęła trzecie miejsce, Maike van der Duin (Holandia), Clara Copponi (Francja), Anita Yvonne Stenberg (Norwegia), a także Amalie Dideriksen (Dania) czy Pfeiffer Georgi (Wielka Brytania).

Na liście startowej omnium mężczyzn, które rozpocznie się od 14-kilometrowych wyścigów kwalifikacyjnych (wyścigi punktowe), również znalazło się wielu znakomitych kolarzy. Stawka wydaje się być wyrównana, dzięki czemu można spodziewać się ekscytującej rywalizacji. Do omnium przystąpi między innymi srebrny medalista z ubiegłego roku, Fabio Van den Bossche (Belgia), doświadczony Sebastian Mora Vedri (Hiszpania), a także Oliver Wood (Wielka Brytania) – zwycięzca Pucharu Narodów w Glasgow – oraz Simone Consonni (Włochy), Donavan Grondin (Francja), Philip Heijnen (Holandia) oraz reprezentant Polski, Daniel Staniszewski.

Mężczyźni będą rywalizować też w jeździe na czas na dystansie 1000 metrów. Na starcie stanie dwóch Polaków – Kacper Majewski i Patryk Rajkowski. Drugi z Biało-Czerwonych ukończył ubiegłoroczny czempionat na trzeciej pozycji. Oprócz niego, pretendentami do zajęcia wysokich pozycji będą były mistrz świata – Quentin Lafargue (Francja), aktualny mistrz Europy – Tomas Babek (Czechy), a także Alejandro Martinez Chorro (Hiszpania), Melvin Landernau (Francja), Davide Boscaro (Włochy) czy zwycięzca Pucharu Narodów w Cali, Maximilian Doernbach (Niemcy).

Wieczorem rozegrane zostaną decydujące biegi w sprincie indywidualnym kobiet. Półfinałowe pary utworzą Mathilde Gros (Francja) wraz Leą Sophie Friedrich (Niemcy) oraz Emma Hinze (Niemcy) z Laurine van Riessen (Holandia).

Pełne wyniki wszystkich konkurencji

Wszystkie artykuły na temat Mistrzostw Europy w Monachium

Poprzedni artykułMonachium 2022: Lotte Kopecky, Elia Viviani i Sebastien Vigier ze złotymi medalami
Następny artykułMonachium 2022: Daria Pikulik z brązowym medalem
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.