fot. UCI

Czas na trzeci dzień mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. W sobotę zostaną rozdane kolejne komplety medali – w indywidualnym wyścigu na dochodzenie (kobiety i mężczyźni), jeździe na czas, wyścigu eliminacyjnym (kobiety) oraz w scratchu mężczyzn.

Zanim jednak zobaczymy pierwsze finały, w kwalifikacjach, a następnie 1/16, 1/8 i 1/4 finału udział wezmą sprinterzy. Na starcie, ze względu na to, że rywalizacja odbędzie się na 200-metrowym torze, nie staną Holendrzy, od lat dominujący w konkurencjach sprinterskich – Jeffrey Hoogland i Harrie Lavreysen. Otwiera to szanse na medal dużej imprezy dla sprinterów, którzy normalnie nie byliby stawiani w rolach głównych pretendentów do podium.

Wśród faworytów do zwycięstwa należy z pewnością wymienić Sebastiena Vigiera (Francja), brązowego medalistę mistrzostw świata. O koszulkę mistrza Europy może powalczyć też Jack Carlin (Wielka Brytania), trzeci kolarz igrzysk olimpijskich, prezentujący ostatnio solidną formę. Nie można zapomnieć też o Mateuszu Rudyku, który bardzo dobrze radził sobie w zawodach na welodromach w Brnie i Chociebużu, a także w Pucharze Narodów w Kanadyjskim Milton. Warto zwrócić też uwagę na Rayana Helala (Francja) czy młodego Tijmena van Loona (Holandia). W rywalizacji sprinterów weźmie też udział drugi reprezentant Polski, Rafał Sarnecki.

Podczas gdy mężczyźni będą rywalizować w sprincie, kobiety powalczą w jeździe na czas (500 metrów). Szczególnie zmotywowane będą Niemki – Emma Hinze i Lea Sophie Friedrich – które są głównymi faworytkami zmagań i z pewnością postarają się o wywalczenie kolejnej koszulki w gwiazdy przed własną publicznością. O medale mogą powalczyć też: Miriam Vece (Włochy), Kyra Lamberink, Steffie van der Peet (Holandia), Olena Starikova (Ukraina) czy Taky Marie Divine Kouame (Francja). Na starcie staną dwie Polki – Urszula Łoś i Marlena Karwacka – które również mogą pokusić się o dobry rezultat.

Medale zostaną też rozdane w indywidualnych wyścigach na dochodzenie kobiet (3 km) i mężczyzn (4 km). Ponownie, faworytkami do triumfu będą Niemki – mistrzyni świata, Lisa Brennauer, oraz Mieke Kroeger. W walkę o zwycięstwo może włączyć się też Marion Borras (Francja), która ubiegłoroczne mistrzostwa Europy zakończyła na drugiej pozycji, a także Silvia Zanardi (Włochy), Josie Knight (Wielka Brytania) czy Kelly Murphy (Irlandia). W rywalizacji w wyścigu na dochodzenie kobiet wezmą udział Tamara Szalińska i Olga Wankiewicz.

Pretendentów do wysokich pozycji wśród mężczyzn jest kilku. Szczególnie należy zwrócić uwagę na młodych Niemców – Nicolasa Heinricha i Tobiasa Buck-Gramcko – którzy walczyli ze sobą o zwycięstwo w Pucharze Narodów w Milton. W kontekście rywalizacji o podium należy też wspomnieć o innych zawodnikach, którzy w przeszłości pokazali, że potrafią uzyskiwać czasy w okolicach (lub szybsze) niż 4 minuty i 10 sekund, jak: Claudio Imhof (Szwajcaria), Manilo Moro, Davide Plebani (Włochy) czy Brytyjczyk Charlie Tanfield. Na liście startowej zmagań znalazł się jeden reprezentant Polski – Kacper Majewski.

Na koniec sesji wieczornej, zobaczymy wyścig eliminacyjny kobiet i scratch mężczyzn. Gwiazdorska obsada gwarantuje wielkie emocje – w zmaganiach pań zobaczymy aktualną mistrzynię świata, Letizię Paternoster (Włochy), srebrną medalistkę tej imprezy – Lotte Kopecky (Belgia), a także mistrzynię Europy z ubiegłego roku, Valentine Fortin (Francja). W wyścigu wezmą też udział takie zawodniczki, jak: Olivija Baleisyte (Litwa), Mylene De Zoete (Holandia), Michelle Andres (Szwajcaria), Pfeiffer Georgi (Wielka Brytania) czy Patrycja Lorkowska, która zwyciężyła w wyścigu eliminacyjnym podczas sześciodniówki w Fiorenzuoli.

Stawka zmagań mężczyzn również jest niczego sobie. W scratchu wystartuje mistrz świata z Roubaix – Donavan Grondin (Francja) – oraz brązowy medalista czempionatu, Rhys Britton (Wielka Brytania), który w tym roku wygrał zmagania z cyklu Pucharu Narodów w Milton w tej konkurencji. Nie można przejść obojętnie obok kolarzy specjalizujących się w tej konkurencji, jak: Roy Eefting (Holandia), Iuri Leitao (Portugalia), Daniel Babor (Czechy) czy były mistrz Europy U23, Bartosz Rudyk. Aktywnej jazdy można spodziewać się też po takich zawodnikach, jak Albert Torres Barcelo czy Jules Hesters (Belgia).

Program transmisji:

Od 9:50 – sport.tvp.pl

Od 10.00 – Player/GCN+

Od 17.25 – sport.tvp.pl/TVP Sport

Od 17.30 – Player/GCN+

Od 18.00 – Eurosport 1

Szczegółowy harmonogram, live timing i pełne wyniki

Wszystkie artykuły na temat Mistrzostw Europy w Monachium

Poprzedni artykułMonachium 2022: Benjamin Thomas dominuje w wyścigu punktowym, Niemki i Francuzi wygrywają na 4 kilometry
Następny artykułMonachium 2022: Dominacja reprezentacji Niemiec
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.