Wyścigiem punktowym mężczyzn zakończył się drugi dzień torowych mistrzostw Europy. W ekscytującej rywalizacji triumfował Benjamin Thomas (Francja). Wojciech Pszczolarski zajął 12. miejsce. Wcześniej rozegrane zostały finały wyścigu na dochodzenie, w których zwyciężyli Francuzi i Niemki.

Wyścig punktowy

Już po pierwszym sprincie, na prowadzenie wysunął się aktualny mistrz świata – Benjamin Thomas (Francja). Francuz zdobywał punkty na lotnych finiszach, powiększając swoją przewagę. Sytuacja zmieniła się jednak po około 35 okrążeniach, gdy na atak zdecydował się Vincent Hoppezak. Holender stosunkowo szybko zdublował stawkę i przesunął się na pierwszą pozycję w klasyfikacji.

Akcja Holendra rozpoczęła serię ataków i prób nadrobienia okrążenia. Szczególnie aktywni byli: Robbe Ghys (Belgia), Roger Kluge (Niemcy), Diogo Narcisio (Portugalia), Vincent Hoppezak czy Wojciech Pszczolarski, który kilkukrotnie inicjował ataki. Tymczasem Benjamin Thomas kompletował punkty na lotnych finiszach. Niedługo później zmienił strategię i zaczął w błyskawicznym tempie nadrabiać kolejne okrążenia.

Na 70 okrążeń do mety plasował się na pierwszej pozycji, z niewielką przewagą nad Robbe’em Ghysem. Dalsze miejsca, z większymi stratami, zajmowali Vincent Hoppezak i Roger Kluge. Przez kilkadziesiąt kolejnych okrążeń, Belg i Francuz toczyli ze sobą zaciętą walkę. Jednocześnie nadrobić okrążenie próbowali kolarze plasujący się na niższych lokatach, w tym: Wojciech Pszczolarski, a także rywalizujący o brązowy medal Roger Kluge i Vincent Hoppezak.

Około 30 kółek przed końcem zmagań, do przodu wystrzelił Benjamin Thomas, za którym pognał Robbe Ghys. Dwójka po raz kolejny zdublowała rywali, coraz bardziej się od nich oddalając. Niedługo później ich wyczyn powtórzył Roger Kluge, jednak po chwili rundę nadrobił też Vincent Hoppezak. Reprezentant gospodarzy nie zamierzał się poddawać, próbując zyskać przewagę nad swoim największym rywalem. Niemiec został jednak doścignięty.

Przed ostatnim sprintem, różnica między Thomasem a Ghysem wynosiła 2 punkty, natomiast Hoppezak wyprzedzał Kluge o 9 oczek.

Losy zwycięstwa rozstrzygnął podwójnie punktowany finisz, gdzie bezkonkurencyjny był Benjamin Thomas (135 punktów). Podium uzupełnili Robbe Ghys (123) i Vincent Hoppezak (113). Wojciech Pszczolarski z dorobkiem 11 oczek uplasował się na 12. pozycji.

Wyścig drużynowy na dochodzenie

Wcześniej rozegrano finały drużynowego wyścigu na dochodzenie. Wśród kobiet najlepsze okazały się Niemki (Lisa Brennauer, Mieke Kroeger, Lisa Klein, Franziska Brausse; 4:10,872), które w finale pokonały Włoszki (Vittoria Guazzini, Letizia Paternoster, Rachele Barbieri, Silvia Zanardi; 4:11,571). Po brąz sięgnęły reprezentantki Francji (Victorie Berteau, Marion Borras, Clara Copponi i Valentine Fortin), które po przejechaniu niespełna trzech kilometrów dogoniły Brytyjki.

W rywalizacji mężczyzn triumfowali Francuzi (Benjamin Thomas, Thomas Denis, Valentin Tabellion, Quentin Lafargue), którzy uzyskali czas 3:50,507. Podium uzupełnili Duńczycy (Carl-Fredrik Bevort, Tobias Hansen, Rasmus Pedersen, Robin Skivild; 3:51,692) i Brytyjczyków (Rhys Britton, William Tidball, Oliver Wood, Charlie Tanfield; 3:54,373), którzy w finale B pokonali Niemców (3:55,841).

Polki zakończyły zmagania na ósmej, a Polacy na siódmej pozycji, o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ.