Dominik Ratajczak po raz drugi wziął przykład z Mai Trackiej – dzień po zdobyciu przez Polkę srebrnego medalu w omnium, Ratajczak powtórzył jej wyczyn, dopisując do swojego dorobku drugi krążek mistrzostw świata juniorów i juniorek.

Juniorzy rywalizowali dziś o medale w omnium – scratch otwierający zmagania padł łupem Tobiasa Muellera (Niemcy), w wyścigu tempowym najlepszy był Daniil Yakovlev (Ukraina), a wyścig eliminacyjny padł łupem Carsona Matterna z Kanady. Po trzech konkurencjach, w rywalizacji prowadził Kanadyjczyk, przed Tobiasem Muellerem i Raphaelem Kokasem z Austrii. Reprezentant Polski – Dominik Ratajczak – plasował się na ósmej pozycji w „generalce”, a jego najlepszym wynikiem było piąte miejsce w wyścigu eliminacyjnym.

Wszystko zmieniło się w finałowej konkurencji – wyścigu punktowym – w której oglądaliśmy popis Dominika Ratajczaka. Polak nadrobił okrążenie nad resztą stawki, a do tego regularnie zdobywał punkty na lotnych finiszach. W ostatecznym rozrachunku uplasował się na drugiej pozycji (111 punktów), zdobywając srebrny medal. Triumfował Carson Mattern (120), a trzecie miejsce zajął Tobias Mueller (109).

Dla Dominika Ratajczaka jest to drugi medal mistrzostw świata juniorów i juniorek w Tel Awiwie. Poprzednio triumfował w scratchu. Krążki tego samego kruszcu, w tych samych konkurencjach, zdobywała Maja Tracka.

Polka, wraz z Martyną Szczęsną, startowały dziś w indywidualnym wyścigu na dochodzenie. Obie zawodniczki zakończyły zmagania na kwalifikacjach – Maja Tracka zajęła 10. (2:26,967), a Martyna Szczęsna – 12. miejsce (2:28,328). W rywalizacji zwyciężyła Federica Venturelli (Włochy; 2:22,891), pokonując w finale Isabel Sharp (Wielka Brytania; 2:28,887). Trzecie miejsce zajęła Lara Lallemant (2:22,749), która w biegu o brąz była szybsza od Seany Littbarski Gray (2:24,273).

Juniorki rywalizowały też w wyścigu punktowym, w którym najlepsza okazała się Heidi Gaugain (Francja; 45). Francuzka jako jedyna zwyciężyła w dwóch finiszach – co imponujące, jest to zawodniczka ścigająca się bez lewej dłoni i części przedramienia, a mimo tego zdołała sięgnąć po kolejny mistrzowski tytuł w Tel Awiwie – wcześniej, wraz z koleżankami, zwyciężyła w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Podium wyścigu punktowego uzupełniły Chloe Patrick (USA; 30) i Anna Kolyzhuk (Ukraina; 26). Reprezentantka Polski – Zuzanna Chylińska – z dorobkiem dwóch punktów zajęła 12. miejsce.

W piątek rozegrano też finały sprintu juniorów. Po kolejny złoty medal sięgnął Mattia Predomo (Włochy), który w dwóch biegach pokonał Ryana Elliotta (Australia). Podium uzupełnił Luca Spiegel (Niemcy). Juniorki specjalizujące się w krótkim dystansie rywalizowały natomiast w jeździe na czas, w której triumfowała Kim Chaeyeon (Korea Południowa; 34.871), pokonując Clarę Schneider (35,048 s) i Julie Nicolaes (35,448 s). Natalia Głowacka zajęła 15. miejsce uzyskując w kwalifikacjach czas 38,018 s.

Pełne wyniki wszystkich konkurencji, listy startowe i szczegółowy harmonogram

Transmisja z mistrzostw świata juniorów i juniorek

Poprzedni artykułGrand Prix TUFO 2022: Bardzo dobre występy Polek i Polaków
Następny artykułGrand Prix Prostejov 2022: Zwycięstwo Karoliny Karasiewicz w omnium