fot. Junior Track World Championships TLV 2022 / Gilad Kavalerchik

Maja Tracka została dziś mistrzynią świata juniorek w scratchu. To kolejny medal dużej imprezy zdobyty przez Polkę w tej konkurencji – w swojej karierze zajmowała drugą i trzecią pozycję w młodzieżowych mistrzostwach Europy.

Rozpoczęły się mistrzostwa świata juniorów, odbywające się na welodromie Sylvana Adamsa w izraelskim Tel Awiwie. Pierwszego dnia zmagań zawodniczki rywalizowały o medale w scratchu, rozgrywanym na dystansie 7500 metrów. Jako pierwsza na kresce zameldowała się Maja Tracka, zdobywając tym samym złoty medal i tęczową koszulkę. Podium uzupełniły Chloe Patrick (USA) i Anna Kolyzhuk (Ukraina).

Dla Polki jest to kolejny wielki sukces – w swoim dorobku ma medal mistrzostw świata w drużynowym wyścigu na dochodzenie, a także krążki młodzieżowych mistrzostw Europy w tej konkurencji, a także w scratchu.

We wtorek rozegrano też zmagania w sprincie drużynowym juniorów i juniorek. Wśród mężczyzn najlepsi okazali się Australijczycy (Dylan Stanton, Maxwell Liebeknecht, Ryan Elliott; 44,538 s), którzy w finale pokonali Niemców (Luca Spiegel, Danny Werner, Pete Flemming, Torben Osterheld; 45,104 s). Podium uzupełnili reprezentanci Nowej Zelandii (Liam Cavanagh, Jaxson Russell, Luke Blackwood; 45,838 s). Polacy (Gracjan Dąbrowski, Marcin Marciniak, Radosław Laskowski, Mateusz Przymusiński) zostali relegowani w pierwszej rundzie za nieprzepisową zmianę, przez co sklasyfikowano ich na ósmej pozycji.

Wśród juniorek również o zwycięstwie zadecydował niemiecko-australijski pojedynek. Tym razem po złoto sięgnęły Niemki (Stella Mueller, Lara Jaeger, Clara Schneider, Bente Lurmann; 49,888 s), natomiast srebrem musiały zadowolić się Emma Stevens, Tyler Puzicha i Sophie Marr z Australii (50,933 s). Na trzeciej pozycji uplasowały się Czeszki (Natalie Miksanikova, Sara Peterkova, Anna Jabornikova; 50,692 s). Polki nie startowały.

Przed południem odbyły się też kwalifikacje drużynowych wyścigów na dochodzenie. Wzięły w nich udział Polki: Eliza Rabażyńska, Martyna Szczęsna, Zuzanna Chylińska i Anna Długaś. Uzyskały one czas 4:50,461 i zakończyły rywalizację na dziewiątej pozycji. Polacy nie startowali.

Pełne wyniki wszystkich konkurencji, listy startowe i szczegółowy harmonogram

Transmisja z mistrzostw świata juniorów i juniorek

Poprzedni artykułDan Bigham nowym rekordzistą świata w jeździe godzinnej!
Następny artykułMŚ juniorów i juniorek w Tel Awiwie: Dominik Ratajczak mistrzem świata w scratchu!
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.