Zakończyły się torowe mistrzostwa świata juniorów i juniorek, odbywające się w Tel Awiwie. Ostatniego dnia rywalizowano w madisonie, keirinie, wyścigu eliminacyjnym oraz jeździe na czas.

Finałowego dnia mistrzostw świata juniorów i juniorek rozdano medale w madisonach. Juniorki ścigały się na dystansie 20 kilometrów – rywalizację zdominowały Brytyjki (Grace Lister / Zoe Backstedt) i Japonki (Maho Kakita / Mizuki Ikeda), które do ostatniego finiszu walczyły ze sobą o zwycięstwo i zdobycie tęczowych koszulek. Ostatecznie lepsze okazały się reprezentantki Wielkiej Brytanii, które triumfowały z dorobkiem 53 punktów. Japonki uzbierały 42 oczka, a na trzeciej pozycji zameldowały się Holenderki (Babette van der Wolf / Nienke Veenhoven; 13). Martyna Szczęsna i Maja Tracka zgromadziły na swoim koncie 9 punktów, co dało piąte miejsce.

W zmaganiach juniorów bezkonkurencyjni byli Czesi – Radovan Stec i Milan Kadlec (34). Na podium stanęli też reprezentanci Ukrainy (Valentyn Kabashnyi / Daniil Yakovlev; 25) oraz Niemcy – Bruno Kessler i Jasper Schroeder (21). Polacy nie startowali.

Juniorzy rywalizowali też o medale w wyścigu eliminacyjnym oraz w jeździe na czas. W pierwszej konkurencji triumfował Słoweniec Zak Erzen, pokonując Jhohana Marina (Kolumbia) i Matyasa Koblizka (Czechy). Reprezentujący Polskę Marek Kapela uplasował się na szóstym miejscu.

W kilometrowej „czasówce” najlepiej poradził sobie aktualny mistrz Europy w tej konkurencji – Czech Matej Hytych, który pokonał 1000 metrów w czasie 1:02,531. Na drugim stopniu podium stanął Mattia Predomo (1:02,650). Dla Włocha jest to trzeci medal tych mistrzostw – poprzednio zdobywał złote krążki w sprincie i keirinie. Podium uzupełnił Minato Nakaishi (Japonia; 1:03,058). Polacy – Gracjan Dąbrowski i Radosław Laskowski – uzyskali czasy 1:05,275 i 1:06,004, co dało odpowiednio 20. i 25. lokatę.

Przez cały dzień rozgrywane były też zmagania w keirinie juniorek, w którym złoty medal zdobyła Clara Schneider (Niemcy). W finałowym biegu pokonała ona Kim Doye z Korei Południowej i Annę Jabornikovą z Czech. Reprezentantka Polski – Natalia Głowacka – zakwalifikowała się do finału B i w ostatecznym rozrachunku zajęła 11. miejsce.

Reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa świata juniorów i juniorek z czterema medalami – dwoma złotymi i dwoma srebrnymi.

Pełne wyniki wszystkich konkurencji

Poprzedni artykułGrand Prix Prostejov 2022: Zwycięstwo Karoliny Karasiewicz w omnium