fot. UEC

Dziś rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów w Kairze, które zostaną rozegrane na drewnianym, półotwartym welodromie.

Mistrzostwa świata juniorów odbędą się w dniach 1-5 września. Zawody codziennie będą podzielone na sesję poranną i wieczorną. Imprezę otworzą kwalifikacje drużynowych wyścigów na dochodzenie (kobiety i mężczyźni) oraz biegi kwalifikacyjne do scratchu (5 km), z których do finału awansuje po 10 zawodniczek.

W wyścigu drużynowym na dochodzenie mężczyzn wystartują Kamil Dolak, Piotr Maślak, Dominik Ratajczak oraz Jakub Lewandowski. Reprezentacja Polski na 4 kilometry w młodzieżowych mistrzostwach Europy w Apeldoorn zajęła piąte miejsce. Głównymi rywalami Polaków w walce o podium będą najprawdopodobniej Rosjanie (Mark Kryuchov
Mikhail Postarnak, Grigorii Skorniakov, Danii Zarakovskiy), Włosi (Lino Colosio,
Alessio Delle Vedove, Bryan Olivo, Andrea Violato) i Niemcy (Benjamin Boos, Ben Felix Jochum, Luis-Joe Luehrs, Jasper Schroeder).

W zmaganiach kobiet zobaczymy Annę Długaś, Olgę Wankiewicz, Wiktorię Mildę oraz Tamarę Szalińską, które w Apeldoorn uplasowały się również na piątej pozycji. Groźne mogą być też srebrne medalistki młodzieżowych mistrzostw Europy, Rosjanki (Alena Ivanchenko, Inna Abaidullina, Alina Moiseeva, Valeria Valgonen) i Niemki (Franzi Arendt, Lana Eberle, Fabienne Jaehrig, Justyna Czapla).

Reprezentantką Polski w scratchu juniorek będzie Maja Tracka, aktualna brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy – faworytka do podium mistrzostw świata. Jej największymi rywalkami wydają się być Valentina Basilico (Włochy), Marith Vanhove (Belgia), Doriane Kauffman (Francja) czy Valeria Valgonen (Rosja).

W sesji wieczornej odbędą się finały wyżej wymienionych konkurencji, a dodatkowo rozegrane zostaną zmagania w sprincie drużynowym juniorów i juniorek. Na deskach welodromu w Kairze nie zobaczymy Polek. W rywalizacji mężczyzn wystartują natomiast Tomasz Grzesiak, Marcin Marciniak i Radosław Laskowski, którzy uplasowali się tuż za podium młodzieżowych mistrzostw Europy w Apeldoorn. W tej konkurencji warto zwrócić też uwagę na reprezentantów Niemiec (Luca Spiegel, Paul Gross, Max-David Briese) i Rosji (David Shekalashvili, Nikita Kalachnik, Alexander Popov).

Faworytkami wśród kobiet będą również Rosjanki (Elizaveta Bogomolova, Elizaveta Krechkina, Varvar Blagodarova) i Niemki (Lara-Sophie Jaeger, Stella Mueller, Clara Schneider), a także Włoszki (Alessia Paccalini, Rebecca Bacchettini, Sara Fiorin).

Składy zespołów podane w listach startowych UCI mogą jeszcze ulec zmianom

Zmagania będą transmitowane na kanale ONTime Sports w serwisie YouTube.

Live timing mistrzostw

Program pierwszego dnia mistrzostw świata juniorów w kolarstwie torowym:

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Cali 2021: Wstępny skład Reprezentacji Polski
Następny artykułMŚ juniorów w Kairze 2021: Brąz Polaków z organizacyjną farsą w tle
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.