Na welodromie w Apeldoornie rozpoczęły się mistrzostwa świata w parakolarstwie torowym. Polacy wygrali zawody testowe w sprincie drużynowym tandemów.

Pierwszego dnia mistrzostw rozegrano 10 finałów oraz zawody testowe w sprincie drużynowym tandemów. To właśnie w tej konkurencji najlepsi okazali się nasi kolarze. W finale polski zespół w składzie Karolina Rzepa/Edyta Jasińska i Adam Brzozowski/Kamil Kuczyński uzyskał czas 1:06,564. Polacy osiągnęli lepszy rezultat od Irlandczyków i Hiszpanów.

Wyniki – sprint drużynowy tandemów

W finałach wystartowała dwójka reprezentantów Polski. Anna Harkowska zajęła 6. miejsce w finale wyścigu na 500 metrów na czas w kategorii C5. Polka uzyskała wynik 39,790 i do zdobycia medalu zabrakło jej ponad sekundy. Wygrała Holenderka Caroline Groot z czasem 36,464. Na podium stanęły także Brytyjka Sarah Storey (38,111) i Francuzka Marie Patouillet (38,739).

Wyniki – jazda na czas na 500m C5 kobiet

Jody Cundy zdobył 16. w karierze złoty medal mistrzostw świata w parakolarstwie torowym. Reprezentant Wielkiej Brytanii wygrał zawody na 1000 metrów w kategorii C4. Cundy osiągnął wynik 1:05,422. Medale zdobyli także Słowak Jozef Metelka i Amerykanin Justin Widhalm. Zbigniew Maciejewski zajął 18. pozycję z czasem 1:20,927.

Wyniki – jazda na czas na 1km C4 mężczyzn

Ricardo ten Argiles ustanowił rekord świata w wyścigu indywidualnym na 3 kilometry kategorii C1. Hiszpan w kwalifikacjach uzyskał czas 3:50,051. W finale reprezentant Hiszpanii wyprzedził Chińczyka Zhangyu Li. Po rekord świata pojechała także Paige Greco. Australijka w kwalifikacjach wyścigu na 3 kilometry uzyskała fenomenalny czas – 4:00,206. Poprzedni rekord pobiła o ponad 3 sekundy. W finale Greco pojechała ponad sekundę wolniej, ale to wystarczyło na wyprzedzenie Niemki Denise Schindler.

Pierwszego dnia triumfowali także: Australijczycy David Nicholas (wyścig na 3 kilometry C3) i Darren Hicks (wyścig na 3 kilometry C2), Chinka Sini Zeng (wyścig na 3 kilometry C2), Hiszpan Alfonso Cabello Llamas (wyścig na 1 kilometr C5) i Brytyjka Kadeena Cox (wyścig na 500 metrów C4). Na liście startowej wyścigu indywidualnego na 3 kilometry kategorii C1 znalazła się tylko Brytyjka Katie Toft.