fot. 2018.uciparatrack.com

Jeszcze niedawno emocjonowaliśmy się mistrzostwami świata w kolarstwie torowym. Teraz o medale na mistrzostwach powalczą parakolarze. Zawody na torze w Apeldoornie odbędą się od 14 do 17 marca.

Na mistrzostwach świata w parakolarstwie wystartuje 10 reprezentantów Polski. Naszą największą nadzieją medalową jest Anna Harkowska (kategoria C5). Jest ona kilkukrotną medalistką mistrzostw świata w kolarstwie torowym. W kategorii C3 wystartuje Zbigniew Maciejewski. Liczymy także na nasze tandemy – Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław, Marcin Polak/Michał Ładosz, Karolina Rzepa/Edyta Jasińska i Adam Brzozowski/Kamil Kuczyński. Kuczyński niedawno odnosił sukcesy w sprincie, ale zakończył karierę. Teraz zadebiutuje w roli pilota na mistrzostwach parakolarzy. W ostatnich latach Polacy zdobywali medale na każdych mistrzostwach świata, głównie Harkowska. Jednak rok temu w Rio de Janeiro nasi kolarze nie wywalczyli żadnego krążka.

Rywalizacja medalowa odbędzie się w następujących konkurencjach: sprint, sprint drużyn mieszanych, wyścigi na czas (500 metrów u kobiet i 1000 metrów u mężczyzn), wyścigi indywidualne na dochodzenie oraz scratch. W Apeldoornie testowane będzie omnium oraz sprint drużynowy tandemów na 1 kilometr.

Na duży dorobek medalowy liczą Brytyjczycy. Wśród gwiazd parakolarstwa torowego są: tandemy Stephen Bate/Adam Duggleby, Lora Fachie/Corrine Hall, Neil Fachie/Matthew Rotherham i Sophie Thornhill/Helen Scott oraz w kategorii C – Jody Cundy i Katie Toft. Do faworytów należą także Australijczycy z Davidem Nicholasem i duetem Jessica Gallagher/Madison Janssen na czele. Duże szanse na medale mają także: Chińczycy Li Zhangyu i Liang Guihua, Holenderka Alyda Norbruis, Słowak Josef Metelka czy Amerykanka Shawn Morelli. Swoich sił jako pilot spróbuje Robert Forstemann. Niemiecki sprinter pojedzie w tandemie z Kaisem-Kristianem Kruse.

Program mistrzostw świata w parakolarstwie torowym 2019:

Dzień 1 – 14 marca (czwartek)

Finały: wyścig indywidualny na dochodzenie kobiet i mężczyzn (C1, C2, C3), wyścig na czas na 500/1000 metrów kobiet i mężczyzn (C4 i C5), testowe zawody w sprincie drużynowym tandemów

Dzień 2 – 15 marca (piątek)

Finały: wyścig na czas na 500/1000 metrów kobiet i mężczyzn (C1, C2, C3), wyścig indywidualny na dochodzenie kobiet i mężczyzn (tandemy), testowe zawody w omnium kobiet i mężczyzn (C1, C2, C3, C4, C5)

Dzień 3 – 16 marca (sobota)

Finały: scratch mężczyzn (C1, C2), wyścig indywidualny na dochodzenie kobiet i mężczyzn (C4, C5), wyścig na czas na 1000 metrów kobiet i mężczyzn (tandemy), scratch kobiet (C1-2, C3, C4, C5)

Dzień 4 – 17 marca (niedziela)

Finały: scratch mężczyzn (C3, C4, C5), sprint drużyn mieszanych, sprint (tandemy)

Poprzedni artykułKraksy przyczyną samobójstwa popełnionego przez Kelly Catlin?
Następny artykułMŚ w parakolarstwie torowym: Polacy najlepsi w zawodach testowych
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.