fot. UCI Para Cycling

Marcin Polak i Michał Ładosz zostali mistrzami świata w wyścigu na dochodzenie na 4 kilometry tandemów. To pierwszy medal dla polskich kolarzy na mistrzostwach świata w Apeldoornie.

Wczoraj, pierwszego dnia zawodów Polacy w składzie Karolina Rzepa/Edyta Jasińska i Adam Brzozowski/Kamil Kuczyński wygrali zawody testowe w sprincie drużynowym tandemów. Dzisiaj polscy kolarze wywalczyli pierwszy medal na mistrzostwach i od razu złoty. W kwalifikacjach Marcin Polak i Michał Ładosz uzyskali czas 4;10,094. Zwycięzcy eliminacji, Holendrzy Vincent ten Schure/Timo Fransen pokonali dystans 4 kilometrów szybciej od Polaków o 28 tysięcznych. To zapowiadało wyrównaną rywalizację w finale. W najważniejszym wyścigu lepszy okazał się polski tandem. Polak i Ładosz uzyskali czas 4:12,490 i wygrali z reprezentantami gospodarzy o sekundę i 2 dziesiąte. Drugi z polskich tandemów, Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński osiągnął w kwalifikacjach 11. wynik – 4:40,841.

Wyniki kwalifikacji

Wyniki finałów

Panie startowały w tandemach na dystansie 3 kilometrów. Żadnemu z dwóch polskich duetów nie udało się awansować do finałów. Bliżej były Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław, które w kwalifikacjach wykręciły szósty czas – 3:42,175. Karolina Rzepa i Edyta Jasińska uzyskały rezultat 3:47,038 i zajęły 9. pozycję. W finale Nowozelandki Emma Foy/Hannah van Kempen zdecydowanie wygrały z Belgijkami Griet Hoet/Anneleen Monsieur.

Wyniki kwalifikacji

Wyniki finałów

Reprezentantów Polski zabrakło w finałach wyścigów na czas na dystansie 500 metrów (kobiety) i 1000 metrów (mężczyźni). Złote medale zdobyli: Chinka Jieli Li (C1), Australijka Amanda Reid (C2) i Australijka Paige Greco (C3) oraz Chińczyk Zhangyu Li (C1), Kolumbijczyk Alejandro Perea (C2) i Amerykanin Joseph Berenyi (C3).

Wyniki – 1km C1 mężczyzn

Wyniki – 1km C2 mężczyzn

Wyniki – 1km C3 mężczyzn

Wyniki – 500m C1 kobiet

Wyniki – 500m C2 kobiet

Wyniki – 500m C3 kobiet

Poprzedni artykułUSA Cycling stworzyła fundację imienia Kelly Catlin
Następny artykułMŚ w parakolarstwie torowym: Anna Harkowska z medalem
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.