fot. Michał Kapusta / Natorze.pl

Polscy kolarze nie zdobyli żadnego medalu pierwszego dnia mistrzostw świata w Pruszkowie. Najlepiej zaprezentowała się drużyna sprinterów, która zajęła szóste miejsce.

Sprint drużynowy mężczyzn

W kwalifikacjach sprintu drużynowego Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel uzyskali czwarty wynik – 43,475. Najlepsi okazali się obrońcy tytułu – Holendrzy z czasem 42,574. Szybciej od Polaków pojechali jeszcze Francuzi i Nowozelandczycy.

Wyniki kwalifikacji

W pierwszej rundzie rywalami Polaków byli Niemcy, którzy uzyskali piąty wynik eliminacji. Krzysztofa Maksela w polskim zespole zastąpił Maciej Bielecki. Polacy uzyskali wynik 43,748 i przegrali z Timo Bichlerem, Stefanem Botticherem i Maximilianem Dornbachem. Polski zespół zajął szóste miejsce.

Wyniki 1. rundy

W wielkim finale popis mocy dali Holendrzy. Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen i Roy van der Berg ustanowili rekord mistrzostw świata – 41,923. To czas blisko o jedną dziesiątą słabszy od rekordu świata. Srebro zdobyli Francuzi, a brąz Rosjanie.

Wyniki finałów

Sprint drużynowy kobiet

Urszula Łoś i Marlena Karwacka odpadły w kwalifikacjach z dziesiątym czasem – 33,924. Najlepszy rezultat osiągnęły Australijki Kaarle McCulloch i Stephanie Morton – 32,492. Z pierwszej rundy do finału awansowały Rosjanki i Australijki, a do wyścigu o brąz Meksykanki i Niemki. W walce o złoty medal Kaarle McCulloch i Stephanie Morton uzyskały czas i wyprzedziły Darię Szmelewą i Anastazję Wojnową, które osiągnęły rezultat. W wyścigu o brąz Emma Hinze i Miriam Welte wygrały z Luz Danielą Gaxiolą Gonzalez i Jessicą Salazar.

Wyniki kwalifikacji

Wyniki pierwszej rundy

Wyniki finałów

Scratch kobiet

Był to pierwszy finał na mistrzostwach. Panie ścigały się na dystansie 40 okrążeń, czyli 10 kilometrów. Jako pierwsza zaatakowała Rosjanka Jewgienia Augustinas, ale nie dała rady nadrobić okrążenia. W połowie wyścigu mocniej ruszyły Justyna Kaczkowska i Czeszka Jarmila Machacowa. Ta akcja także została skasowana. Następnie zaatakowały Irlandka Lydia Gurley i Norweżka Anita Stenberg, ale także bezskutecznie. Na dwa okrążenia przed metą doszło do groźnej kraksy. Uczestniczyła w niej Justyna Kaczkowska, ale nie odniosła poważnych obrażeń. Po zwycięstwo sięgnęła Elinor Barker, która wyprzedziła Kirsten Wild i Jolien d’Hoore.

Wyniki scratchu kobiet

W sesji porannej odbyły się kwalifikacje wyścigu drużynowego. Pisaliśmy o nich TUTAJ. W pierwszej rundzie Polacy pojechali w składzie Adrian Kaiser, Bartosz Rudyk, Szymon Krawczyk i Daniel Staniszewski. Nasz zespół uzyskał wynik 4:00,711. Rywale, czyli Kanadyjczycy (Foley, Lamoure, Jamieso i Gee) osiągnęli rezultat 3:54,670. Najszybciej pojechali Australijczycy, którzy uzyskali czas 3:51,529 i w finale pojadą w Brytyjczykami. O brąz powalczą Duńczycy i Kanadyjczycy.

Wyniki 1. rundy wyścigu drużynowego mężczyzn

Z Pruszkowa Kamil Karczmarek

Poprzedni artykułPruszków 2019: Awans drużyny mężczyzn i nowy rekord Polski!
Następny artykułPruszków 2019: Polska drużyna na dochodzenie z rekordem Polski, ale…
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.