fot. Piotr Łabaziewicz

Dość zaskakująco Międzynarodowa Unia Kolarska ogłosiła zmianę lokalizacji tegorocznych Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym, które początkowo miały odbyć się w Turkmenistanie (13-17 października). W zamian zawodnicy i zawodniczki będą ścigać się na welodromie w Glasgow.

Organizacja Mistrzostw Świata na torze w stolicy Turkmenistanu, Aszchabadzie, od początku budziła wiele kontrowersji. To totalitarne państwo, w którym obowiązuje kult jednostki – prezydenta Gurbanguly’ego Berdymuhamedowa. Obywatele są tam stale kontrolowani, dostęp do internetu jest utrudniany, a wolność prasy praktycznie nie istnieje.

Mimo tego, to właśnie tam, na nowym welodromie, miały odbyć się tegoroczne Mistrzostwa Świata. Dziś poinformowano o zmianie decyzji – czempionat zostanie zorganizowany w Glasgow. Co ciekawe, dwa lata później w stolicy Szkocji mają odbyć się pierwsze mistrzostwa świata, które skupiać będą zawodników i zawodniczki rywalizujące w różnych dyscyplinach kolarskich. Oprócz MŚ na torze, rozegrane zostaną między innymi mistrzostwa na szosie, w kolarstwie górskim czy BMX.

Na obecną chwilę Międzynarodowa Unia Kolarska nie podała żadnych informacji na temat październikowej imprezy.
UCI usunęła powyższy wpis kilkadziesiąt minut po  opublikowaniu.