fot. Piotr Łabaziewicz

Dość zaskakująco Międzynarodowa Unia Kolarska ogłosiła zmianę lokalizacji tegorocznych Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym, które początkowo miały odbyć się w Turkmenistanie (13-17 października). W zamian zawodnicy i zawodniczki będą ścigać się na welodromie w Glasgow.

Organizacja Mistrzostw Świata na torze w stolicy Turkmenistanu, Aszchabadzie, od początku budziła wiele kontrowersji. To totalitarne państwo, w którym obowiązuje kult jednostki – prezydenta Gurbanguly’ego Berdymuhamedowa. Obywatele są tam stale kontrolowani, dostęp do internetu jest utrudniany, a wolność prasy praktycznie nie istnieje.

Mimo tego, to właśnie tam, na nowym welodromie, miały odbyć się tegoroczne Mistrzostwa Świata. Dziś poinformowano o zmianie decyzji – czempionat zostanie zorganizowany w Glasgow. Co ciekawe, dwa lata później w stolicy Szkocji mają odbyć się pierwsze mistrzostwa świata, które skupiać będą zawodników i zawodniczki rywalizujące w różnych dyscyplinach kolarskich. Oprócz MŚ na torze, rozegrane zostaną między innymi mistrzostwa na szosie, w kolarstwie górskim czy BMX.

Na obecną chwilę Międzynarodowa Unia Kolarska nie podała żadnych informacji na temat październikowej imprezy.
UCI usunęła powyższy wpis kilkadziesiąt minut po  opublikowaniu.

Poprzedni artykułZmiana terminu Torowych Mistrzostw Europy, trzecia runda Pucharów Narodów w Sankt Petersburgu
Następny artykułZamieszanie z przeniesieniem Mistrzostw Świata
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.