Czterema zwycięstwami Biało-Czerwonych zakończyły się zawody Panevezys 2023. W sobotę triumfy odnosili Rafał Sarnecki, Urszula Łoś (keirin), Bartosz Rudyk (omnium) i Marceli Pera (wyścig punktowy).

Drugi, ostatni dzień rywalizacji w zawodach Panevezys 2023 przebiegał w znacznej mierze pod znakiem omnium i keirinu. Średniodystansowy wielobój mężczyzn najlepiej rozpoczął Kacper Majewski, sięgając po zwycięstwo w scratchu, w którym przeciął kreskę przed Wojciechem Pszczolarskim, Bartoszem Rudykiem i Filipem Prokopyszynem. Majewski zwyciężył też w wyścigu tempowym, a w trzeciej konkurencji omnium – wyścigu eliminacyjnym – zajął drugie miejsce, za Rudykiem, a przed Prokopyszynem.

W rozstrzygającym o końcowym wyglądzie klasyfikacji generalnej wyścigu punktowym doszło do licznych przetasowań. Na pierwsze miejsce wskoczył Bartosz Rudyk, który nadrobił dwa okrążenia i punktował na zdecydowanej większości finiszów. Łącznie zdobył on 180 punktów – o 25 więcej od drugiego Aivarasa Mikutisa (Litwa). Na trzeciej pozycji uplasował się Kacper Majewski (146), a kolejne miejsca zajęli Wojciech Pszczolarski (135) i Filip Prokopyszyn (129). W omnium wystartował też Piotr Maślak, który zajął 12. miejsce (64).

W rywalizacji kobiet w omnium zwyciężyła Olivija Baleisyte (Litwa). Polki nie startowały.

Sprinterki i sprinterzy rywalizowali natomiast w keirinie. Do finału zmagań mężczyzn zakwalifikował się Rafał Sarnecki, który sięgnął po końcowe zwycięstwo, pokonując w decydującym biegu Vasilijusa Lendela (Litwa) i Vladyslava Denysenko (Ukraina). Pozostali reprezentanci Polski – Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski i Daniel Rochna – uplasowali się na pierwszych trzech pozycjach w finale B.

Wśród kobiet do finału A zakwalifikowały się wszystkie reprezentantki Polski – Urszula Łoś, Marlena Karwacka, Paulina Petri i Nikola Sibiak. W zawodach triumfowała pierwsza z wymienionych zawodniczek, srebrna medalistka mistrzostw Europy w tej konkurencji. Podium uzupełniły Alla Biletska (Ukraina) i Marlena Karwacka. Paulina Petri zajęła czwarte, a Nikola Sibiak szóste miejsce.

W sobotę juniorzy rywalizowali w wyścigu punktowym. Walkę o zwycięstwo między sobą stoczyli Marceli Pera, Patryk Goszczurny i Wiktor Gałdyn, którzy ostatecznie w takiej kolejności zakończyli zmagania. Kacper Mientki nie ukończył rywalizacji.

Polacy startowali też w kilometrowej jeździe na czas, wygranej przez Justasa Beniusisa (Litwa; 1:03,089). Najwyżej uplasował się Piotr Maślak (1:06,588), który zajął piątą pozycję. Szósty był Kacper Majewski (1:06,895), a ósmy Wiktor Gałdyn (1:08,100).

Wśród kobiet triumfowała Migle Lendel (34,452 s). Polki nie startowały.

Wyniki

Poprzedni artykułTroféu Internacional Artur Lopes 2023: Olga Wankiewicz triumfuje w wyścigu na dochodzenie
Następny artykułTroféu Internacional Artur Lopes 2023: Valentine Fortin zwycięża w omnium, Wiktoria Pikulik 9.