fot. UEC

Dziś w bułgarskim Płowdiwie rozpoczęły się mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym. Pierwszego dnia imprezy rozdano medale w sprincie drużynowym mężczyzn i kobiet, wyścigu eliminacyjnym mężczyzn i scratchu kobiet. Jedyną reprezentantką Polski, którą dziś zobaczyliśmy była Karolina Karasiewicz, która zajęła 9. miejsce w scratchu.

Pierwsza połowa scratchu kobiet, w którym rywalizowała Karolina Karasiewicz przebiegała bardzo spokojnie. Na 20 okrążeń do końca wyścigu rozpoczęły się ataki. Od peletonu odrywały się między innymi Petra Sevcikova (Czechy) i Maria Martins (Portugalia). Gdy kilka okrążeń później sytuacja się uspokoiła, przyspieszyła Hanna Tserakh z Białorusi. Współpraca w peletonie nie była najlepsza i Białorusinka wyrobiła sobie ponad połowę okrążenia przewagi.

Na trzy kółka do mety w pogoń za Białorusinką udały się Martina Fidanza (Włochy), Tetyana Klimchenko (Ukraina) i Diana Klimova (Rosja). Z tego grona najlepiej dysponowana była Włoszka, która wyprzedziła utrzymującą się na czele Tserakh na końcowych metrach i została nową mistrzynią Europy. Podium uzupełniła Tetyana Klimchenko, a Karolina Karasiewicz przecięła linię mety na dziewiątej pozycji.

Wyniki scratchu kobiet

W wyścigu eliminacyjnym mistrzem Europy został Matthew Walls, który w finałowym sprincie pokonał Iuriego Leitao. Portugalczyk zdobył srebro, choć wielokrotnie ocierał się o eliminację. Trzecie miejsce zajął Sergei Rostovtsev (Rosja).

Wyniki wyścigu eliminacyjnego mężczyzn

W sprincie drużynowym mężczyzn i kobiet (750m) tytuły mistrzów i mistrzyń Europy zdobyli reprezentanci Rosji – Denis Dmitriev, Pavel Yakushevskiy, Ivan Gladyshev (mężczyźni) oraz Anastasiia Voinova, Daria Shmeleva, Natalia Antonova (kobiety). W zmaganiach kobiet podium uzupełniły Brytyjki (Millicent Tanner, Luisa Steele, Blaine Ridge Davis) i Ukrainki (Liubov Basova, Olena Starikowa, Oleksandra Lohviniuk).

W rywalizacji panów drugie miejsce zajęli Czesi (Tomas Babek, Dominik Topinka, Martin Cechman), a trzecie Grecy (Sotirios Bretas, Ioannis Kalegeropoulos, Konstantinos Livanos). Polacy i Polki nie startowały.

Wyniki sprintu drużynowego kobiet

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn

W drużynowym wyścigu na dochodzenie kobiet (4km) do jutrzejszego finału awansowały Brytyjki (Josie Knight, Laura Kenny, Katie Archibald, Elinor Barker) i Włoszki (Vittoria Guazzini, Chiara Consonni, Elisa Balsamo, Rachele Barbieri), które w pierwszej rundzie bez żadnych problemów rozprawiły się kolejno z Hiszpankami (Sandra Alonso Dominguez, Laura Rodriguez Cordero, Eukene Larrarte Arteaga, Ziortza Isasi Cristobal) i Ukrainkami (Viktoriya Bodnar, Anna Nahirna, Tetyana Klimchenko, Yuliia Biriukova).

W zmaganiach mężczyzn (4km) zgodnie z przewidywaniami do finału trafili Rosjanie (Aleksandr Dubchenko, Nikita Bersenev, Alexander Evtushenko, Lev Gonov) i Włosi (Francesco Lamon, Stefano Moro, Gidas Umbri, Jonathan Milan). O brąz powalczą Białorusini (Dzianis Mazur, Yauheni Karaliok, Raman Tsishkou, Mikhail Shemetau) ze Szwajcarami (Claudio Imhof, Lukas Ruegg, Dominik Bieler, Simon Vitzthum).

Poprzedni artykułPłowdiw 2020: Zapowiedź pierwszego dnia mistrzostw
Następny artykułPłowdiw 2020: Zapowiedź drugiego dnia mistrzostw
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.