fot. Rosyjska Federacja Kolarska

Dziś rozpoczną się mistrzostwa Europy w Płowdiwie, które potrwają do niedzieli. Będzie to impreza wyjątkowa, bowiem do Bułgarii nie przyjechało wiele czołowych reprezentacji. W Płowdiwie zobaczymy trzy Polki (Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska i Nikol Płosaj) i dwóch Polaków (Daniel Staniszewski, Wojciech Pszczolarski).

Pierwszego dnia mistrzostw Europy medale zostaną rozdane w czterech konkurencjach – w sprincie drużynowym mężczyzn i kobiet, scratchu kobiet i wyścigu eliminacyjnym mężczyzn. Rozegrane zostaną również pierwsze rundy drużynowego wyścigu na dochodzenie pań i panów.

Rywalizacje rozpoczną sprinterki i sprinterzy. W zmaganiach kobiet największymi faworytkami są Rosjanki, które przyjechały w składzie: Anastasiia Voinova, Daria Shmeleva i Ekaterina Rogovaya. Zagrozić mogą im Brytyjki: Millicent Tanner, Lauren Bate i Lusia Steele. Wśród mężczyzn największe szanse na zdobycie złotego medalu też mają Rosjanie – Denis Dmitriev, Pavel Yakushevskiy i Alexander Sharapov. O dalsze miejsca walczyć powinni Czesi (Tomas Babek, Dominik Topinka, Martin Cechman) i Hiszpanie (Juan Peralta Gascon, Alejandro Martinez Chorro, Ekain Jimenez Elizondo). Polacy i Polki nie staną na starcie.

Później na torze zobaczymy drużyny, które będą ścigały się w wyścigach na dochodzenie. Najsilniejsze składy wśród kobiet mają Brytyjki (Neah Evans, Laura Kenny, Katie Archibald, Elinor Barker) i Włoszki (Martina Alzini, Elisa Balsamo, Chiara Consonni, Vittoria Guazzini), natomiast wśród mężczyzn zdecydowanymi faworytami będą Rosjanie – Aleksandr Dubchenko, Lev Gonov, Nikita Bersenev i Aleksander Evtushenko. Kolarzom ze wschodu mogą zagrozić jadący w mocno zmienionym składzie Włosi (Francesco Lamon, Jonathan Milan, Gidas Umbri, Stefano Moro) i Szwajcarzy (Claudio Imhof, Simon Vitzthum, Lukas Ruegg, Dominik Bieler). W tych konkurencjach również nie zobaczymy Biało-Czerwonych.

Po konkurencjach drużynowych przyjdzie czas na indywidualne. Pierwszą z nich będzie scratch kobiet (10km). W nim zobaczymy jedną z naszych reprezentantek – Karolinę Karasiewicz, która zwyciężyła w tej konkurencji podczas Pucharu Świata w Glasgow. Warto zwrócić również uwagę na wicemistrzynię świata w scratchu z Berlina – Marię Martins (Portugalia), Hannę Tserakh (Białoruś), Martinę Fidanzę (Włochy), Darię Klimovą (Rosja) i Neah Evans (Wielka Brytania).

Po kobietach na tor wyjdą panowie, którzy powalczą w wyścigu eliminacyjnym. Niestety zabraknie w nim Polaków. W tej konkurencji największymi faworytami będą Matthew Walls (Wielka Brytania), Iuri Leitao (Portugalia), Daniel Babor (Czechy) i Oscar Pelegri (Hiszpania).

Zmagania w Płowdiwie będą dziś transmitowane na żywo na antenie Eurosport 1 od godziny 16.55.

Poprzedni artykułPłowdiw 2020: Pięcioosobowy skład reprezentacji Polski
Następny artykułPłowdiw 2020: Dwa złota dla Rosji, Karolina Karasiewicz 9. w scratchu
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.