fot. UEC

We czwartek medale na mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym zostaną rozdane w czterech konkurencjach – wyścigu drużynowym na dochodzenie (w kategorii mężczyzn i kobiet), wyścigu eliminacyjnym kobiet i scratchu mężczyzn. Dodatkowo zostaną rozegrane kwalifikacje i pierwsze rundy sprintu indywidualnego mężczyzn i kobiet (do ćwierćfinałów włącznie).

Zawody rozpoczną się o godzinie 12.00 czasu polskiego kwalifikacjami sprintu indywidualnego i to w tej konkurencji zawodnicy i zawodniczki będą mierzyć się w pierwszej sesji. W zmaganiach mężczyzn największymi faworytami są Rosjanie – Denis DmitrIev i Pavel Yakushevskiy. Na wysokich pozycjach powinni uplasować się też doświadczony Maximilian Levy (Niemcy), Juan Peralta Gascon (Hiszpania), Konstatntinos Livanos (Grecja) czy młodzieżowy mistrz Europy z Fiorenzuoli, Martin Cechman (Czechy). W zmaganiach kobiet najsilniejsze również wydają się Rosjanki – Anastasiia Voinova i Daria Shmeleva, ale zagrozić mogą im między innymi: Olena Starikova (Ukraina), Katy Marchant (Wielka Brytania), Miriam Vece (Włochy) czy Litwinka Simona Krupeckaite.

Po pierwszych biegach ćwierćfinałowych na tor wyjadą mężczyźni, którzy powalczą o mistrzostwo Europy w scratchu. Na liście startowej tego wyścigu znalazł się Daniel Staniszewski. Oprócz kolarza Mazowsze Serce Polski na starcie zobaczymy wielu bardzo dobrych zawodników. Pojawi się tam dwukrotny mistrz świata w tej konkurencji – Yauheni Karaliok (Białoruś), złoty medalista MŚ z Londynu, Sebastian Mora Vedri (Hiszpania), były mistrz Europy, Roman Gladysh (Ukraina) i srebrny medalista tej imprezy, Christos Volikakis (Grecja). Do tego w scratchu udział wezmą Sergei Rostovtsev (Rosja), Iuri Leitao (Portugalia), Oliver Wood (Wielka Brytania) i Daniel Babor (Czechy).

Później na starcie staną kobiety, które będą rywalizowały w wyścigu eliminacyjnym. Wśród nich znajdzie się reprezentantka Polski – Nikol Płosaj, która w zeszłym roku na mistrzostwach Europy zdobyła brązowy medal przegrywający tylko z Kirsten Wild i Emily Nelson. W tej konkurencji warto zwrócić uwagę na Marię Martins (Portugalia), Neah Evans (Wielka Brytania), Dianę Klimovą (Rosja) czy Tetyanę Klimchenko (Ukraina).

Rywalizację dzisiejszego dnia zakończą drużynowe wyścigi na dochodzenie mężczyzn i kobiet. Wśród pań o złoto powalczą rewelacyjne Brytyjki – Josie Knight, Laura Kenny, Katie Archibald i Elinor Barker – z Włoszkami: Rachele Barbieri, Elisa Balsamo, Chiara Consonni i Vittoria Guazzini. W wyścigu o brązowy medal pojadą Ukrainki (Anna Nahirna, Tetyana Klimchenko, Viktoriya Bodnar, Yuliia Biriukova) z Hiszpankami (Sandra Alonso Dominguez, Laura Rodriguez Cordero, Eukene Larrarte Arteaga, Ziortza Isasi Cristobal).

W rywalizacji mężczyzn w finale A wystąpią mocno zmienione – z powodu koronawirusa i innych chorób – reprezentacje Rosji (Aleksandr Dubchenko, Nikita Bersenev, Alexander Evtushenko, Lev Gonov) i Włoch (Francesco Lamon, Stefano Moro, Gidas Umbri, Jonathan Milan). O brąz powalczą Szwajcarzy (Claudio Imhof, Lukas Ruegg, Dominik Bieler, Simon Vitzthum) i Białorusini (Dzianis Mazur, Yauheni Karaliok, Raman Tsishkou, Mikhail Shemetau).

Zmagania w Płowdiwie będą dziś transmitowane na żywo na antenie Eurosport 1 od godziny 16.55.

Poprzedni artykułPłowdiw 2020: Dwa złota dla Rosji, Karolina Karasiewicz 9. w scratchu
Następny artykułPłowdiw 2020: Iuri Leitao show, Brytyjki o włos od rekordu świata
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.