Z drugiego dnia mistrzostw Europy w Płowdiwie najlepiej zapamiętamy rewelacyjną postawę Iuriego Leitao (Portugalia), który zmiażdżył rywali w scratchu mężczyzn. Rozdano także medale w drużynowych wyścigach na dochodzenie i wyścigu eliminacyjnym kobiet. Na starcie zobaczyliśmy dziś Daniela Staniszewskiego (6. miejsce w scratchu) i Nikol Płosaj (8. miejsce w wyścigu eliminacyjnym).

Na początku scratchu mężczyzn od peletonu odjechali Roman Gladysh (Ukraina) i Krisztian Lovassy (Węgry), jednak po kilku okrążeniach zostali doścignięci. Na 45 okrążeń do mety zaatakował Sergei Rostovtsev (Rosja), lecz po chwili zrezygnował. Wtedy z grupy przyspieszył Iuri Leitao z Portugalii. Za wicemistrzem Europy w wyścigu eliminacyjnym w pogoń udała się kilkuosobowa grupka, która stale się powiększała. Współpraca nie układała się jednak najlepiej i Leitao udało się nadrobić okrążenie.

Na 25 kółek do końca oglądaliśmy kilka ataków z peletonu, jednak żaden z nich nie zakończył się powodzeniem. Po chwili zaatakował Roman Gladysh i dość długo jechał przed główną grupą. Na 15 okrążeń do mety dojechali do niego Oliver Wood (Wielka Brytania), Sergei Rostovtsev, Christos Volikakis (Grecja) i niezmordowany Iuri Leitao. Portugalczyk ponwnie zaatakował i utrzymywał się przed grupką pościgowej. Za Leitao pognał jeszcze Roman Gladysh, który zgarnął srebro. Trzecie miejsce zajął Oliver Wood. Daniel Staniszewski przeciął linię mety na szóstej pozycji.

Wyniki scratchu mężczyzn

W wyścigu eliminacyjnym kobiet mistrzynią Europy została Elinor Barker z Wielkiej Brytanii. Podium uzupełniły Rachele Barbieri (Włochy) i Maria Martins (Portugalia). Nasza reprezentantka – Nikol Płosaj – jechała bardzo dobry wyścig, lecz została przedwcześnie zdjęta z trasy, gdyż sędziowie uznali, że Polka przepychała się niezgodnie z przepisami. Z tego powodu Płosaj zajęła ósme miejsce.

Wyniki wyścigu eliminacyjnego kobiet

Start w finale drużynowego wyścigu na dochodzenie mężczyzn został opóźniony. Najpierw falstart zaliczyli Włosi, a później problemy z ruszeniem mieli Rosjanie. Wystartować udało się za trzecim razem. Mistrzami Europy zostali Rosjanie (Aleksandr Dubchenko, Nikita Bersenev, Alexander Evtushenko, Lev Gonov). Reprezentanci Sbornej dogonili Włochów (Francesco Lamon, Stefano Moro, Gidas Umbri, Jonathan Milan) na czwartym kilometrze. Brązowy medal zdobyli Szwajcarzy (Claudio Imhof, Lukas Ruegg, Dominik Bieler, Simon Vitzthum; 3:55,051), którzy w finale B rozprawili się z Białorusinami (Dzianis Mazur, Yauheni Karaliok, Raman Tsishkou, Mikhail Shemetau; 4:00,372).

Wyniki drużynowego wyścigu na dochodzenie mężczyzn

W rywalizacji kobiet w finale A po złoto sięgnęły znakomite Brytyjki (Josie Knight, Laura Kenny, Katie Archibald, Elinor Barker), które z czasem 4:10,437 pokonały Włoszki (Rachele Barbieri, Elisa Balsamo, Chiara Consonni, Vittoria Guazzini; 4:13,632). Wynik Brytyjek jest tylko o 201 tysięcznych sekundy gorszy od rekordu świata, który ustanowiły podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W biegu o brązowy medal z czasem 4:33,833 zwyciężyły Ukrainki (Anna Nahirna, Tetyana Klimchenko, Viktoriya Bodnar, Yuliia Biriukova), które były lepsze od Hiszpanek (Sandra Alonso Dominguez, Laura Rodriguez Cordero, Eukene Larrarte Arteaga, Ziortza Isasi Cristobal; 4:37,341).

Wyniki drużynowego wyścigu na dochodzenie kobiet

W kwalifikacjach sprintu indywidualnego mężczyzn z czasem 9,642 sekundy triumfował Denis Dmitriev (Rosja). Za brązowym medalistą igrzysk olimpijskich z Rio de Janeiro uplasowali się Maximilian Levy (Niemcy; 9,672s), Vasilijus Lendel (Litwa; 9,822s) i Sotirios Bretas (Grecja; 9,830s). Pary ćwierćfinałowe utworzyli Dmitriev z Norbertem Szabo (Rumunia), Levy z Jakubem Stastnym (Czechy), Lendel z Martinem Cechmanem (Czechy) i Bretas z Juanem Peraltą Gasconem (Hiszpania). W każdej z tych par do wyłonienia półfinalistów potrzebowano tylko dwóch biegów. W 1/2 finału zobaczymy Denisa Dmitrieva, Sotiriosa Bretasa (pierwsza para)oraz Maximiliana Levy’ego i Vasilijusa Lendela (druga para).

Wśród kobiet czołowe miejsca w kwalifikacjach zajęły kolejno Daria Shmeleva (Rosja; 10,612s), Olena Starikova (Ukraina; 10,777s), Anastasiia Voinova (Rosja; 10,875s) i te zawodniczki zapewniły sobie bezpośredni awans do ćwierćfinału. Do 1/4 zakwalifikowały się też Litwinki – Migle Marozaite i Simona Krupeckaite – Miriam Vece (Włochy) i Brytyjki, Katy Marchant i Sophie Capewell. Do półfinałów po dwóch biegach awansowały Anastasiia Voinova, Olena Starikova (pierwsza para) i Daria Shmeleva, która o wejście do finału powalczy jutro z Migle Marozaite. Litwinka w trzech biegach zwyciężyła w ćwierćfinale z Miriam Vece. Polki i Polacy nie startowali.

Poprzedni artykułPłowdiw 2020: Zapowiedź drugiego dnia mistrzostw
Następny artykułPłowdiw 2020: Zapowiedź trzeciego dnia mistrzostw