fot. UCI

Jutro w Płowdiwie rozpoczną się tegoroczne mistrzostwa Europy. Zapraszamy na analizę zagranicznych zawodników, którzy wezmą udział w tej imprezie. Niestety nie znamy jeszcze oficjalnego składu reprezentacji Polski, więc nie uwzględniliśmy Biało-Czerwonych w tym zestawieniu.

Mężczyźni

W konkurencjach średniodystansowych groźni będą z pewnością dwaj Hiszpanie – Sebastian Mora Vedri i Albert Torres Barcelo. Z dobrej strony będą chcieli się też pokazać brązowy medalista mistrzostw świata w omnium w Berlinie – Matthew Walls (Wielka Brytania) i specjalista od scratchu – Yauheni Karaliok (Białoruś). O medale mogą powalczyć też Oliver Wood (Wielka Brytania), Raman Ramanau (Białoruś) czy Roman Gladysh (Ukraina).

W bardzo dobrym, choć ledwie trzyosobowym składzie do Bułgarii przylecieli Portugalczycy. Znaleźli się w nim bracia Ivo i Rui Oliveira oraz Iuri Leitao. Nominalną konkurencją Ivo jest indywidualny wyścig na dochodzenie, w którym zdobył medal mistrzostw świata i Europy, natomiast Rui Oliveira z sukcesami jeździ w wyścigu eliminacyjnym. Portugalczycy mogą też liczyć na młodszego o dwa lata, ale równie mocnego Leitao, który w październiku zdobył trzy srebrne medale młodzieżowych mistrzostw Europy (wyścig punktowy, wyścig eliminacyjny, scratch).

Nie można skreślać też bardziej doświadczonych kolarzy – Christosa Volikakisa (Grecja), Liama Bertazzo (Włochy), Cyrille Thiery’ego (Szwajcaria) czy Viktora Manakova (Rosja), którzy w swoim dorobku mają po kilka medali mistrzostw Europy.

W indywidualnym wyścigu na dochodzenie najgroźniejsi powinni być wspomniany wcześniej Ivo Oliveira, Claudio Imhof (Szwajcaria), Lev Gonov (Rosja) i Jonathan Milan (Włochy). W drużynie konkurencji nie powinni mieć młodzi Rosjanie, którzy niedawno uzyskali piąty najlepszy wynik w historii na 4 kilometry.

Do Bułgarii nie przyjedzie wielu sprinterów ze ścisłej światowej czołówki. Najlepsi z nich, to: Denis Dmitriev, Pavel Yakushevskiy (Rosja) i Maximilian Levy (Niemcy). W czasówce największymi faworytami będą Francesco Lamon (Włochy), Jose Moreno Sanchez (Hiszpania) i Tomas Babek (Czechy).

Kobiety

Wśród kobiet najmocniejsze będą Brytyjki i Włoszki. W pierwszej z reprezentacji zobaczymy Katie Archibald, Elinor Barker i Laurę Kenny – wielokrotne mistrzynie świata w konkurencjach średniodystansowych. W składzie Włoszek pojawi się dwukrotna medalista MŚ w omnium – Letizia Paternoster, Elisa Balsamo, która kilka razy stała na podium największych imprez globu i dwukrotna mistrzyni Europy w wyścigu punktowym – Maria Giulia Confalonieri. W konkurencjach średniodystansowych warto zwrócić też uwagę na Gulnaz Badykową (Rosja), Marię Martins (Portugalia), Anitę Yvonne Sternberg (Norwegia) oraz Hannę Solovey (Ukraina).

W konkurencjach sprinterskich największymi faworytkami będą Rosjanki – Daria Shmeleva i Anastasiia Voinova. O medale powalczą też Katy Marchant (Wielka Brytania), Olena Starikova (Ukraina), Miriam Vece (Włochy) oraz Litwinki – Simona Krupeckaite i Migle Marozaite.

Poprzedni artykułPłowdiw 2020: Kolejni zakażeni Włosi
Następny artykułAlex Dowsett spróbuje pobić rekord świata w jeździe godzinnej
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.