Dziś w Płowdiwe rozdano medale w sprintach drużynowych, omnium i indywidualnym wyścigu na dochodzenie kobiet. W torowym wieloboju zarówno Nikol Płosaj, jak i Daniel Staniszewski zakończyli rywalizację na czwartych pozycjach. W wyścigu na 3 kilometry dziesiąte miejsce zajęła Patrycja Lorkowska.

W scratchu, który rozpoczął rywalizację w omnium mężczyzn zwyciężył Czech Denis Rugovac, który w końcówce wyprzedził Yauhenia Karalioka z Białorusi. Trzecie miejsce zajął Matthew Walls (Wielka Brytania). Daniel Staniszewski zameldował się na piątej pozycji. W wyścigu tempowym Polak wygrał cztery finisze, co dało mu ósmą lokatę. Najlepszy był Matthew Walls, który pokonał rewelację tych mistrzostw – Iuriego Leitao (Portugalia) – i Karalioka. Pierwsza trójka nadrobiła nad resztą stawki aż dwa okrążenia. Z rywalizacji z powodu kontuzji nogi wycofał się Christos Volikakis (Grecja). Po dwóch konkurencjach z dorobkiem 76 punktów prowadził Walls, przed Karaliokiem (74) i Leitao (68). Daniel Staniszewski miał 58 oczek i zajmował ósme miejsce.

W początkowej fazie wyścigu eliminacyjnego odpadli Iuri Leitao i Daniel Crista. W zmaganiach zwyciężył Sergei Rostovtsev (Rosja), a za nim uplasowali się Matthew Walls (Wielka Brytania), Yauheni Karaliok i Daniel Staniszewski. Po trzech konkurencjach Staniszewski zajmował szóste miejsce i tracił sześć punktów do trzeciego Albert Torresa Barcelo (Hiszpania).

Na początku wyścigu punktowego tempo było bardzo wysokie i żadnemu zawodnikowi nie udało się odjechać od głównej grupy. Po przejechaniu dwudziestu okrążeń zaatakował Krisztian Lovassy (Węgry), lecz po kilku kółkach został złapany. Później akcję próbował zawiązać Daniel Staniszewski, ale nie został odpuszczony. Po chwili zaatakował Daniel Crista, który nadrobił okrążenie. W międzyczasie z głównej grupy przyspieszyli Daniel Staniszewski, Iuri Leito, Stefano Moro (Włochy) i Sergei Rostovtsev. Polakowi udało się wygrać jeden sprint, jednak grupka został doścignięta. Na prawie 50 okrążeń do mety zaatakował Iuri Leitao i udało mu się zyskać 20 punktów.

Później na akcję zdecydowało się kilku kolarzy, w tym Matthew Walls, Stefano Moro i Yauheni Karaliok. Na 30 kółek do końca Daniel Staniszewski zajmował szóste miejsce, ze stratą 11 punktów do trzeciego Leitao. Prowadził Matthew Walls (127) przed Yauhenim Karaliokiem (116). Prowadzący kolarze zostali jednak złapani, co pozwoliło wygrać finisz Danielowi Staniszewskiemu. Polak zbliżył się do Leitao na siedem punktów.

W końcówce zaatakował jeszcze Lovassy, który zdobył 10 punktów na ostatnim finiszu. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Matthew Walls (128), a podium uzupełnili Yauheni Karaliok (116) i Iuri Leitao (115), dla którego jest to trzeci metal zdobyty na tych mistrzostwach. Daniel Staniszewski zajął czwarte miejsce (104).

Wyniki omnium mężczyzn

W wyścigu na kreskę kobiet żadnej z kolarek nie udało się nadrobić okrążenia nad pozostałymi. Zwyciężyła Włoszka Elisa Balsamo, przed Laurą Kenny (Wielka Brytania) i Aline Seiz (Szwajcaria). Nikol Płosaj finiszowała na ósmym miejscu. W wyścigu tempowym najlepsza była Maria Novolodskaya (Rosja). Drugą pozycję zajęła Płosaj, która wygrała cztery finisze i nadrobiła jedno okrążenie. Taki sam bilans miała Portugalka – Maria Martins, jednak Polka uplasowała się wyżej w końcowym sprincie. Dzięki dobrej postawie, Płosaj awansowała na piąte miejsce po dwóch konkurencjach i traciła do prowadzącej Marii Martins zaledwie 6 punktów (Nikol Płosaj 64; Maria Martins 70). Drugą pozycję zajmowała Laura Kenny, a trzecia była Elisa Balsamo. Obie zawodniczki zgromadziły również 70 punktów.

W wyścigu eliminacyjnym kobiet triumfowała Elisa Balsamo, przed Laurą Kenny i Oliviją Baleisyte (Litwa). Jako czwarta od końca odpadła Nikol Płosaj dzięki czemu po trzech wyścigach zajmowała czwartą pozycję ze stratą 10 punktów do prowadzącej Balsamo.

W decydującym wyścigu punktowym na pierwszym finiszu zapunktowała Nikol Płosaj. Niestety kilka okrążeń później Polka upadła wraz z Czeszką Petrą Sevcikovą, ale po chwili podniosła się i kontynuowała rywalizację. Na około 50 okrążeń do mety zaatakowała Maria Novolodskaya i Ina Savenka, które nadrobiły kółko. Na pięciu pierwszych finiszach 20 punktów zdobyła Elisa Balsamo i skutecznie prowadzenie.

Na 30 okrążeń przed końcem Nikol Płosaj zajmowała piąte miejsce i do trzeciej Novolodskai traciła 13 oczek. Na ostatnich okrążeniach Polka próbowała wyprzedzić Rosjankę, ale ostatecznie uplasowała się na czwartym miejscu – trzy punkty za nią. Zwyciężyła z dużą przewagą Elisa Balsamo i Laura Kenny.

Wyniki omnium kobiet

W indywidualnym wyścigu na dochodzenie kobiet (3km) z czasem 3:29,456 zwyciężyła Neah Evans (Wielka Brytania), która w finale pokonała Martina Alzini (Włochy; 3:32,386). Brąz zdobyła Silvia Valsecchi (Włochy; 3:28,878). Do finałów nie zakwalifikowała się Patrycja Lorkowska, która zakończyła zmagania na dziesiątej pozycji z czasem 3:45,188.

Wyniki indywidualnego wyścigu na dochodzenie kobiet (3km)

W półfinałach sprintu mężczyzn Denis Dmitriev bez większych problemów uporał się z Sotiriosem Bretasem (Grecja), a Maximilian Levy (Niemcy) pokonał Vasilijusa Lendela (Litwa). W rywalizacji o złoto w dwóch biegach zwyciężył Maximilian Levy, co było niemałą niespodzianką. W zmaganiach o brąz wygrał Vasilijus Lendel. Do pokonania Sotiriosa Bretasa potrzebował trzech biegów.

Wyniki sprintu indywidualnego mężczyzn

Do finału A sprintu kobiet zakwalifikowały się Rosjanki – Daria Shmeleva i Anastasiia Voinova, które pokonały kolejno Migle Marozaite (Litwa) i Olenę Starikovą (Ukraina). W finałowym pojedynku lepsza była Anastasiię Voinova, która w trzech emocjonujących biegach pokonała Darię Shmelevą. Brąz zdobyła Olena Staikova. Biało-Czerwoni nie startowali w sprincie.

Wyniki sprintu indywidualnego kobiet

Poprzedni artykułPłowdiw 2020: Dobra jazda Płosaj i Staniszewskiego w pierwszych konkurencjach omnium
Następny artykułPłowdiw 2020: Zapowiedź czwartego dnia mistrzostw