fot. UEC

Dziś zakończyły się mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym w Płowdiwie. Biało-Czerwonych oglądaliśmy w madisonie mężczyzn i kobiet. Patrycja Lorkowska i Nikol Płosaj zajęły 4. miejsce, a Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski zakończyli rywalizację na 9. pozycji.

Przez pierwsze 30 okrążeń madisona mężczyzn nie oglądaliśmy żadnych akcji. Polacy dwukrotnie zajmowali czwarte miejsce na finiszach. Po około ośmiu kilometrach wyścigu atakować próbowali Hiszpanie (Albert Torres Barcelo i Sebastian Mora Vedri), jednak ich akcja szybko została zneutralizowana. Później od peletonu oderwali się Białorusini (Raman Tsishkou i Yauheni Karaliok), którzy zdołali wygrać finisz i po chwili wrócili do grupy.

Na 110 kółek do końca rywalizacji po 21 punktów mieli Hiszpanie, Włosi (Stefano Moro i Francesco Lamon) i Brytyjczycy (Matthew Walls i Oliver Woods). Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski z dorobkiem dwóch punktów zajmowali dziesiąte miejsce. Na 98 okrążeń przed finałowym finiszem od peletonu próbował odjechać Roman Gladysh z Ukrainy (w parze z Vitalym Hrynivem), jednak dzięki pracy Polaków szybko zostali złapani.

Po kilku kolejnych finiszach na prowadzeniu znaleźli się Brytyjczycy (34), którzy wyprzedzali Hiszpanów (33) i Włochów (26). Na 50 okrążeń do mety upadł Matthew Walls, ale udało mu się wrócić do rywalizacji. Zostali jednak dwukrotnie zdublowani i stracili jakiekolwiek szanse na medal i wycofali się z wyścigu. Po kilku kółkach zaatakowali Rosjanie z Portugalczykami, lecz zostali doścignięci przez główną grupę.

Na 30 okrążeń do mety pierwsze miejsce z bezpieczną zajmowali Hiszpanie (44). Wirtualne podium uzupełniali Włosi (26) i Rosjanie (18). Po okrążenie ruszyli Portugalczycy i udało im się nadrobić okrążenie i wygrać 18. finisz dzięki czemu przesunęli się na drugą pozycję i do prowadzących Hiszpanów tracili trzy punkty. Na przedostatnim sprincie Albert Torres Barcelo i Sebastian Mora Vedri powiększyli przewagę nad braćmi Oliveira do czterech oczek i o wszystkim rozstrzygał ostatni, podwójnie punktowany sprint.

W końcówce zaatakowali Czesi i to oni zwyciężyli w ostatnim finiszu. Prowadzenie utrzymali Albert Torres Barcelo i Sebastian Mora Vedri (51). Podium uzupełnili Ivo i Rui Oliveira (43) oraz Francesco Lamon i Stefano Moro (33). Polacy z dorobkiem dwóch punktów zakończyli rywalizację na dziewiątym miejscu.

Wyniki madisona mężczyzn (200 okrążeń)

Od początku bardzo mocno jechały Włoszki – Vittoria Guazzini i Elisa Balsamo – oraz Brytyjki – Laura Kenny i Elinor Barker. Do walki o medal włączały się też Nikol Płosaj i Patrycja Lorkowska z reprezentacji Polski oraz Rosjanki – Maria Novolodskaya i Diana Klimova. Niestety na około 80 okrążeń do końca wyścigu upadła Nikol Płosaj i Polki nie były w stanie zafiniszować na kolejnych dwóch sprintach.

Na szczęście Nikol Płosaj była w stanie kontynuować jazdę. Chwilę później Rosjankom udało się nadrobić okrążenie, dzięki czemu prowadziły w wyścigu. Na lotnych sprintach najlepsze miejsca zajmowały Włoszki i Brytyjki, ale Polki również starały się powiększać swój dorobek punktowy. Na 20 okrążeń do mety prowadziły Rosjanki (42), przed Włoszkami (37) i Brytyjkami (32). Patrycja Lorkowska i Nikol Płosaj plasowały się na czwartej pozycji ze stratą 21 punktów do Brytyjek.

Na przedostatnim finiszu zwyciężyły Włoszki, przed Rosjankami i Brytyjkami. Dzięki temu Vittoria Guazzini i Elisa Balsamo zbliżyły się do Rosjanek na trzy punkty i to między tymi reprezentacjami miała rozstrzygnąć się walka o mistrzostwo Europy. Na dwa okrążenia do mety ruszyła Patrycja Lorkowska, którą szybko przegoniła Elisa Balsamo. Za nią pognała Rosjanka, ale nie udało jej się dogonić Włoszki.

Ostatecznie w wyścigu zwyciężyły kolarki z Włoch, przed Rosjankami i Brytyjkami. Polki zakończyły rywalizację na czwartej pozycji.

Wyniki madisona kobiet (120 okrążeń)

W wyścigu jazdy na czas kobiet wzięło udział 8 zawodniczek. Mistrzynią Europy została Rosjanka Daria Shmeleva, która przejechała 500 metrów w czasie 32,720s. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka – Anastasiia Voinova (33,719s), która w zeszłym roku zdobyła tytuł mistrzyni kontynentu w Apeldoorn. Podium uzupełniła Miriam Vece z Włoch (33,769s). Polki nie startowały.

Wyniki jazdy na czas kobiet (500m)

W zmaganiach mężczyzn zgodnie z oczekiwaniami triumfował Tomas Babek (Czechy), który uzyskał czas 1:00,517. Srebrny medal przypadł Ethanowi Vernonowi (Wielka Brytania; 1:00,999), który wyprzedził trzeciego Jonathana Milana (Włochy) o zaledwie jedną setną sekundy. Polacy nie startowali.

Wyniki jazdy na czas mężczyzn (1km)

Mistrzostwa Europy kończymy z brązowym medalem Karoliny Karasiewicz w wyścigu punktowym.

Poprzedni artykułPłowdiw 2020: Zapowiedź ostatniego dnia mistrzostw
Następny artykułLotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent w zmienionej formie
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.