Do końca mistrzostw Europy w Płowdiwie zostały cztery konkurencje. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powalczą dziś o medale i koszulki mistrzowskie w jeździe na czas (mężczyźni 1km; kobiety 500m) i w madisonie (mężczyźni 50km / 200 okrążeń; kobiety 30km / 120 okrążeń).

Do Płowdiu nie przyjechali niestety kolarze należący do światowej czołówki w kilometrowej czasówce, jak Quentin Lafargue, Sam Ligtlee, Theo Boss, Krzysztof Maksel czy Michael D’Almeida. Największymi faworytami dzisiejszych zmagań wydają się być Tomas Babek (Czechy), Juan Moreno Sanchez (Hiszpania), Jonathan Milan (Włochy), Alexander Sharapov i Alexandr Dubchenko (obaj Rosja).

W rywalizacji kobiet na starcie zobaczymy brązową medalistkę mistrzostw świata w Berlinie – Włoszkę Miriam Vece. Groźne będą także Rosjanki – Anastasiia Voinova i Daria Shmeleva. Obie zawodniczki dwukrotnie zdobywały tęczową koszulkę w tej konkurencji. Bardzo dobry wynik mogą uzyskać też Olena Starikova (Ukraina) – srebrna medalistka mistrzostw świata w Pruszkowie – i Helena Casas Roige (Hiszpania). Polki i Polacy nie wystartują w jeździe na czas.

Mistrzostwa Europy w Płowdiwie zakończą dwa madisony. Najpierw na welodromie zobaczymy kobiety. Wśród nich pojawi się polska drużyna, którą będą tworzyły Patrycja Lorkowska i Nikol Płosaj. Najgroźniejszymi rywalkami Polek będą Brytyjki (Laura i Elinor Barker), Włoszki (Elisa Balsamo i Vittoria Guazzini) i Rosjanki (Maria Novolodskaya i Diana Klimova).

W rywalizacji mężczyzn udział wezmą Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski, którzy w 2017 zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Oprócz nich faworytami będą Hiszpanie (Sebastian Mora Vedri i Albert Torres Barcelo), Brytyjczycy (Matthew Walls i Oliver Wood), Włosi (Francesco Lamon i Stefano Moro), Portugalczycy (Ivo i Rui Oliveira) oraz młodzi Rosjanie (Lev Gonov i Nikita Bersenev).

Zmagania w Płowdiwie będą transmitowane na żywo na antenie TVP Sport od godziny 13:35.

Poprzedni artykułPłowdiw 2020: Karolina Karasiewicz trzecia w wyścigu punktowym! Wojciech Pszczolarski szósty
Następny artykułPłowdiw 2020: Polki czwarte w madisonie, Polacy na 9. miejscu
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.