fot. Six Day

W Ahoy Arena w Rotterdamie od 3 do 8 stycznia odbędzie się sześciodniówka Wooning Zesdaagse. Wystartują w niej Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski.

Zawody w Holandii nie są zaliczane do Six Day Series. Poziom jednak będzie wysoki, bo lista startowa prezentuje się bardzo ciekawie. Historia sześciodniówki w Ahoy Arena sięga 1997 roku, ale popularność zdobyła ona dopiero w ostatnich latach. Pierwsze zawody sześciodniowe w Rotterdamie odbyły się już w 1936 roku, kiedy triumfowali Pijnenburg/Wals. Rok temu najlepsi okazali się Belgowie Kenny de Ketele/Moreno de Pauw.

W trakcie zawodów duety będą ścigać się w konkurencjach tj. madison, scratch, wyścig tempowy, wyścig punktowy czy wyścig za dernami. Z numerem 12 jako Actos-Mako wystartują Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski. Dla Polaków będzie to kolejne zbieranie doświadczenia w madisonie oraz etap przygotowań do Pucharów Świata i Mistrzostw Świata. Polski duet ostatnio zajął 5. miejsce na Six Day w Londynie. W Rotterdamie wystartują także m.in.: mistrzowie Europy Kenny de Ketele/Robbe Ghys, wicemistrzowie świata Albert Torres/Sebastian Mora i mistrz świata Theo Reinhardt w parze z Christianem Grasmannem. Niki Terpstra wygrywał już w sześciodniówce w Rotterdamie. Tym razem Holender wystartuje w duecie z kolegą z zespołu szosowego Direct Energie, Thomasem Boudatem. Groźni będą też zwycięzcy londyńskiej sześciodniówki Yoeri Havik/Wim Stroetinga.

W zawodach młodych kolarzy, czyli Hart van Holland Talents Cup wystartuje Filip Prokopyszyn. Polak razem z Holendrem Philipem Heijnenem pojadą z numerem 1. Rozegrane zostaną także zmagania sprinterów, które mają świetną obsadę. W tęczowych koszulkach wystartują mistrzowie świata w sprincie drużynowym: Harrie Lavreysen, Matthijs Buchli, Jeffrey Hoogland i Nils van t’Hoenderdaal. Stawkę uzupełniają: Niemiec Maximilian Levy, Czech Tomas Babek, Belg Ayrton de Pauw i kolejny Holender Theo Bos.

Lista startowa madisona na Wooning Zesdaagse:

1. Wooning – Kenny de Ketele/Robbe Ghys (Belgia)
2. Peinemann – Christian Grasmann/Theo Reinhardt (Niemcy)
3. Flanderijn – Niki Terpstra (Holandia)/Thomas Boudat (Francja)
4. RTV Rijnmond – Albert Torres/Sebastian Mora (Hiszpania)
5. Van der Valk – Pim Ligthart (Holandia)/Moreno de Pauw (Belgia)
6. Vlasman – Yoeri Havik/Wim Stroetinga (Holandia)
7. Roompot – Jan-Willem van Schip (Holandia)/Stijn Steels (Belgia)
8. Calex – Ramon Sinkeldam/Roy Pieters
9. Freightline – Lasse Norman Hansen/Marc Hester (Dania)

Poprzedni artykułSzymon Sajnok o MŚ: „Jeśli nie obronię tytułu, nic wielkiego się nie stanie”
Następny artykułEthan Mitchell: „Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie będziemy walczyć o zwycięstwo”
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.