fot. British Cycling

Katie Archibald (Wielka Brytania), która miała kraksę w wyścigu punktowym (scratch) podczas trzeciego dnia mistrzostw świata doznała wstrząśnienia mózgu i nie wystartuje w sobotnim madisonie. 

Archibald przewróciła się wraz z Amerykanką Jennifer Valente. Podarła koszulkę, ale zdołała w ciągu regulaminowych pięciu okrążeń wrócić na tor, by walczyć ile sił. Niestety w sobotę rano okazało się, że Brytyjka doznała wstrząśnienia mózgu.

Po udzieleniu pierwszej pomocy przez naszego lekarza [Katie Archibald] dostała zezwolenie, by wrócić do rywalizacji. Jednakże ponowne badanie dziś rano wykazało objawy wstrząśnienia mózgu, w związku z czym nie wystartuje w sobotę w wyścigu madison. Zdrowie naszych kolarzy jest absolutnym priorytetem, zatem w tej sytuacji został wprowadzony protokół postępowania w przypadku wstrząśnienia mózgu

– poinformował Stephen Park, dyrektor ds. sportowych w reprezentacji Wielkiej Brytanii.

Katie Archibald zastąpi Elinor Barker, która wygrała scratch w pierwszym dniu mistrzostw. Na światowym czempionacie w 2017 roku wraz z Emily Nelson zdobyła w madisonie srebrny medal. Teraz wystartuje w parze z debiutantką na imprezie tej rangi – Neah Evans.

Warto jeszcze odnotować, że Archibald dominowała tę konkurencję od 2017 roku, kiedy to wprowadzono ją do programu dla kobiet w mistrzostwach świata. W sześciu madisonach na poziomie międzynarodowym, w których wystartowała – zwyciężała, zazwyczaj mając u boku partnerkę, która jest szybsza w sprintach.

Z Pruszkowa Marta Wiśniewska

Poprzedni artykułPruszków 2019: Świetna jazda Rudyka, spokojny początek Sajnoka
Następny artykułPruszków 2019: Siostry Daria i Wiktoria Pikulik po wyścigu madison [wywiad]
Marta Wiśniewska
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.