Zwycięstwem Mateusza Rudyka zakończył się sprint rozgrywany podczas Pucharu Świata w Brisbane. Polski sprinter powtórzył sukces sprzed tygodnia, a także ustanowił rekord kraju na 200 metrów i rekord świata na poziomie morza.

Po zwycięstwie w Cambridge Mateusz Rudyk przystępował do dzisiejszych zawodów w roli faworyta. W kwalifikacjach polski sprinter po raz kolejny ustanowił rekord Polski i świata na poziomie morza – 9,428. Rudyk jako jedyny zszedł poniżej 9,5 sekundy. Kiedy większość rywali ścigała się w 1/16 finału, Polak mógł przygotować się do wyścigu 1/8 finału. Pokonał w nim Brytyjczyka Jacka Carlina.

Mateusz Rudyk dobrze radził sobie w pojedynkach z Brytyjczykami. Bowiem w ćwierćfinale wygrał 2:0 z Josephem Trumanem. Także dwóch wyścigów potrzebował Polak do awansu do finału. Rudyk dwukrotnie był szybszy od Jaira Tjona En Fy z Surinamu. Rywalem Mateusza Rudyka w finale był Sam Webster. Dużo bardziej wyrównany był pierwszy pojedynek, a Polak sięgnął po zwycięstwo 2:0. Rudyk umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Sprint – kwalifikacje

Sprint – 1/16 finału

Sprint – 1/8 finału

Sprint – 1/4 finału

Sprint – 1/2 finału

Sprint – finały

Ze świetnej strony w keirinie pokazała się Nikola Sibiak. Utalentowana reprezentantka naszego kraju dotarła aż do finału. W pierwszej rundzie Polka była trzecia za Natashą Hansen i Nicky Degrendele. W wyścigu drugiej rundy Sibiak zameldowała się na linii mety jedynie za Stephanie Morton i awansowała do finału A.

W ostatnim wyścigu polska sprinterka wylosowała ostatnią pozycję. Po zjechaniu derny z toru Nikola Sibiak objęła prowadzenie, ale zabrakło jej sił i zakończyła zawody na 6. miejscu, co jest dużym osiągnięciem. Najszybsza była Martha Bayona Pineda przed Stephanie Morton i Nicky Degrendele.

Keirin – pierwsza runda

Keirin – repasaże

Keirin – druga runda

Keirin – finały

W omnium nasz kraj reprezentowała Nikol Płosaj. Polka rozpoczęła zmagania od 5. miejsca w scratchu. Po zwycięstwo w pierwszej konkurencji sięgnęła Annette Edmondson. W wyścigu tempowym Płosaj nie wywalczyła punktów, ale dzięki 3. pozycji na linii mety, uplasowała się na 9. miejscu. Wygrała Jennifer Valente.

Valente okazała się najlepsza również w wyścigu eliminacyjnym. Nikol Płosaj zajęła w nim 8. pozycję. Amerykanka prowadziła po 3 konkurencjach i obroniła swoją pozycję w wyścigu punktowym. Na podium stanęły także Allison Beveridge i Holly Edmondston. Annette Edmondson z powodu upadku nie ukończyła rywalizacji, chociaż walczyła o medal. Nikol Płosaj zajęła dobre 5. miejsce.

Scratch

Wyścig tempowy

Wyścig eliminacyjny

Klasyfikacja generalna

Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski uplasowali się na 8. miejscu w madisonie. Polski duet wygrał jeden finisz, raz był 2., 3. i 4. Łącznie Polacy zdobyli 11 punktów. Walka o podium toczyła się pomiędzy 4 zespoły, które nadrobiły okrążenie. Wygrali Sam Welsford i Cameron Meyer z Australii z przewagą 16 punktów nad Nowozelandczykami Thomasem Sextonem i Aaronem Gatem. Podium uzupełnili Francuzi – Morgan Kneisky i Kevin Vauquelin.

Madison

Poprzedni artykułPŚ w Brisbane: Dominacja Lee w sprincie, Polki siódme w madisonie