fot. Roberto Bettini/SprintCyclingAgency/UEC

Rozpoczyna się pierwsza z trzech rund Pucharu Narodów w kolarstwie torowym. W czwartek rozegrane zostaną jedynie kwalifikacje drużynowych wyścigów na dochodzenie – na starcie nie stanie reprezentacja Polski.

Indonezyjska Dżakarta jest gospodarzem pierwszej odsłony tegorocznego cyklu Pucharu Narodów. Zmagania w Azji będą drugimi zawodami, w których zawodnicy i zawodniczki będą mieć okazję do walki o punkty do rankingów olimpijskich.

Rywalizacja na torze w Indonezji rozpocznie się w czwartek, jednak program zawodów tego dnia nie będzie bogaty. Dziś odbędą się bowiem jedynie kwalifikacje drużynowych wyścigów na dochodzenie – punktualnie o 12.00 polskiego czasu na torze pojawią się kobiety, po których do swoich prób przystąpią męskie zespoły.

Głównymi faworytkami rywalizacji kobiet wydają się Francuzki – Victoire Berteau, Marion Borras, Valentine Fortin i Marie le Net – które w mistrzostwach Europy w Grenchen zajęły czwarte miejsce. Jest to jedyna drużyna, która do Dżakarty przyjechała w niezmienionym składzie. Na starcie stanie też mocny skład Brytyjek (Sophie Lewis, Josie Knight, Anna Morris, Jessica Roberts) – Morris i Knight to świeżo upieczone mistrzynie Europy. Nie można skreślać także Włoszek – u boku Martiny Fidanzy i Silvii Zanardi wystartują Valentina Basilico i Lara Crestanello. Warto zwrócić uwagę również na reprezentantki Australii (Georgia Baker, Alexandra Manly, Sophie Edwards, Amber Pate) czy Nowozelandki (Michaela Drummond, Ally Wollaston, Bryony Botha, Emily Shearman), dla których będzie to pierwszy start w tym sezonie.

W przypadku rywalizacji mężczyzn, składy poszczególnych reprezentacji nieco bardziej przypominają te, które oglądaliśmy trakcie mistrzostw Europy w Grenchen. Dodatkowo na starcie staną bardzo mocni Australijczycy (James Moriarty, Conor Leahy, Graeme Frislie, Oliver Bleddyn) i Nowozelandczycy (Nicholas Kergozou de la Boessiere, Aaron Gate, Campbell Stewart, George Jackson).

Wśród faworytów kwalifikacji należy wymienić też Brytyjczyków (Charlie Tanfield, Oliver Wood, William Tidball, Rhys Britton), Włochów (Liam Bertazzo, Davide Boscaro, Francesco Lamon, Michele Scartezzini) czy Francuzów (Thomas Denis, Corentin Ermenault, Quentin Lafargue, Oscar Nilsson-Julien).

Polskie „czwórki” nie wystartują w Pucharze Narodów w Dżakarcie. Do Indonezji poleciało jedynie trzech zawodników średniodystansowych, natomiast kadra kobieca w ogóle nie zdecydowała się na udział w tych zmaganiach.

Live timing i listy startowe

System kwalifikacji olimpijskich

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Dżakarcie 2023: Opublikowano skład reprezentacji Polski
Następny artykułPuchar Narodów w Dżakarcie 2023: Zapowiedź drugiego dnia rywalizacji
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.