Za nami kolejny dzień rozgrywanego w Glasgow Pucharu Narodów w kolarstwie torowym. W piątek zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w wyścigu eliminacyjnym – dodatkowo kobiety walczyły o medale w sprincie, a mężczyźni w jeździe na czas i indywidualnym wyścigu na dochodzenie.

Paulina Petri 8. w sprincie, Kelsey Mitchell dominuje

Przez cały piątek rozgrywane były zmagania w sprincie indywidualnym kobiet. W kwalifikacjach najlepsza była Kelsey Mitchell (Kanada), która uzyskała czas 10,381 s. Mistrzyni olimpijska bez problemów przebrnęła przez kolejne rundy i w finale zmierzyła się z Laurine van Riessen (Holandia), którą pokonała w dwóch biegach. Podium uzupełniła Martha Bayona Pineda – Kolumbijka również potrzebowała tylko dwóch biegów, by sięgnąć po zwycięstwo nad Oleną Starikovą (Ukraina). To właśnie wicemistrzyni olimpijska z Tokio – Starikova – wyeliminowała w ćwierćfinale świetnie spisującą się Paulinę Petri. Wcześniej Polka pokonała Steffie van der Peet (Holandia) i Pauline Sophie Grabosch (Niemcy). Ostatecznie reprezentantka Polski została sklasyfikowana na ósmej pozycji. Druga z Biało-Czerwonych – Nikola Sibiak – uplasowała się na 23. miejscu.

Ortega triumfuje na czas, Ermenault na dochodzenie

Zwycięstwem Kolumbijczyka, Christiana Davida Ortegi, zakończyła się rywalizacja w kilometrowej jeździe na czas mężczyzn. W finale uzyskał on wynik 1:00,325 i z przewagą 0,375 sekundy pokonał Melvina Landerneau (Francja). Podium uzupełnił Alejandro Martinez, reprezentujący barwy Hiszpanii (1:00,832). Na dziewiątym miejscu w kwalifikacjach uplasował się Patryk Rajkowski, który pokonał kilometr w czasie 1:01,204.

Mężczyźni rywalizowali też w 4-kilometrowym wyścigu na dochodzenie, w którym zwyciężył Francuz – Corentin Ermenault (4:05,644). W finale A zdecydowanie pokonał on młodego reprezentanta Niemiec, Nicolasa Heinricha, który uzyskał czas 4:09,371. Trzecie miejsce zajął Charlie Tanfield (Wielka Brytania), przejeżdżając 4 kilometry w 4:09,209. W kwalifikacjach na starcie stanęło dwóch Polaków – Bartosz Rudyk (4:18,665) i Szymon Krawczyk (4:22,687). Uplasowali się oni odpowiednio na dwunastym i dwudziestym miejscu.

Yumi Kajihara i Elia Viviani najlepsi w wyścigu eliminacyjnym

Na zakończenie drugiego dnia Pucharu Narodów w Glasgow, rozegrano finały wyścigów eliminacyjnych. Wśród mężczyzn zwyciężył mistrz świata w tej konkurencji – Elia Viviani (Włochy) – który w końcówce nie dał szans Yoeriemu Havikowi (BEAT Cycling). Na najniższym stopniu podium stanął Tim Torn Teutenberg (Niemcy), a na siódmej pozycji uplasował się reprezentant Polski – Alan Banaszek. W wyścigu kobiet najlepsza była Yumi Kajihara (Japonia), za którą uplasowały się Valentine Fortin (Francja) i Ally Wollaston (Nowa Zelandia). Nikol Płosaj zakończyła zmagania na 16. miejscu.

Wyniki

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Glasgow 2022: Polacy tuż za podium w sprincie drużynowym
Następny artykułPuchar Narodów w Glasgow 2022: Marlena Karwacka i Urszula Łoś w czołowej piątce jazdy na czas