Pierwszego dnia Pucharu Narodów w Glasgow, zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w konkurencjach drużynowych – sprincie i wyścigu na dochodzenie. Spośród polskich zespołów, najlepiej spisali się sprinterzy, którzy uplasowali się na czwartej pozycji.

Czwarte miejsce sprinterów, piąte sprinterek

W kwalifikacjach sprintu drużynowego mężczyzn najlepiej spisali się Australijczycy (Leigh Hoffman, Matthew Richardson, Thomas Cornish), uzyskując czas 42,571 s. Kolejny zespół – reprezentacja Francji (Florian Grengbo, Rayan Helal, Sebastien Vigier) – stracił do nich prawie pół sekundy. Polacy (Maciej Bielecki, Daniel Rochna, Patryk Rajkowski) zakwalifikowali się do pierwszej rundy z wynikiem 43,910 s, co dało siódmą pozycję. Tam, uzyskując zbliżony czas – 43,906 s – pokonali Niemców i awansowali do biegu o brąz, gdzie niestety musieli uznać wyższość Holendrów. Występujący w osłabionym składzie mistrzowie świata i olimpijscy (Harrie Lavreysen, Roy van den Berg, Sam Ligltee, Tijmen van Loon) pokonali trzy okrążenia toru w 43,343 s, natomiast Polakom – Maciejowi Bieleckiemu, Rafałowi Sarneckiemu i Danielowi Rochnie – zajęło to 44,558 s. W finale A lepsi od Francuzów byli Australijczycy, którzy przy swojej fladze zapisali czas 42,532 s.

Również z siódmym czasem (48,664 s), przez kwalifikacje sprintu drużynowego kobiet przebrnęły Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak (w kolejnym biegu startowała Paulina Petri). W pierwszej rundzie Polki uległy aktualnym mistrzyniom Europy – Holenderkom (Kyra Lamberink, Steffie Peet, Hetty van der Wouw), jednak ze względu na uzyskany czas, 47,857 s – w ostatecznym rozrachunku uplasowały się na piątej pozycji. Holenderki zwyciężyły natomiast w finale A (47,461 s), pokonując tam Kanadyjki (Lauriane Genest, Kelsey Mitchell, Sarah Orban; 47,820 s). Podium uzupełniła reprezentacja Walii (Rhian Edmunds, Emma Finucane, Lowri Thomas).

Francuzi i Niemki zwyciężają w drużynowych wyścigach n,a dochodzenie

Zmagania w wyścigu na dochodzenie mężczyzn, dość nieoczekiwanie, zakończyły się zwycięstwem Francuzów (Benjamin Thomas, Thomas Denis, Corentin Ermenault, Eddy Le Huitoze; 3:50,267), którzy w finale A pokonali Brytyjczyków – Ethana Vernona, Olivera Wooda, Rhysa Brittona i Charliego Tanfielda (3:51,638). Na trzeciej pozycji zameldowali się Duńczycy (Tobias Hansen, Rasmus Pedersen, Carl-Frederik Bevort, Robin Skivild), którzy w biegu o brąz byli szybsi od mistrzów świata i złotych medalistów igrzysk olimpijskich – Włochów (Filippo Ganna, Francesco Lamon, Liam Bertazzo, Michele Scartezzini). Polacy (Bartosz Rudyk, Alan Banaszek, Daniel Staniszewski, Szymon Sajnok) zakończyli rywalizację na dziewiątym miejscu – w kwalifikacjach uzyskali czas 3:59,528.

Wśród kobiet faworytki nie zawiodły – zwyciężyły Niemki (Franziska Brausse, Lisa Klein, Mieke Kroeger, Laura Suessemilch), pokonując cztery kilometry w czasie 4:13,421. Na kolejnych pozycjach uplasowały się reprezentacje Wielkiej Brytanii (Katie Archiebald, Neah Evans, Laura Kenny, Josie Knight) oraz Włoch (Elisa Balsamo, Rachele Barbieri, Martina Alzini, Vittoria Guazzini, Chiara Consonni). Polki – Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Nikola Wielowska, Karolina Karasiewicz – zajęły siódme miejsce. W kwalifikacjach uzyskały one czas 4:27,137, natomiast w pierwszej rundzie znacznie poprawiły swój wynik, przejeżdżając 16 okrążeń w 4:23,799.

Wyniki

Poprzedni artykułBelgian Track Meeting 2022: Wyniki trzeciego dnia rywalizacji
Następny artykułPuchar Narodów w Glasgow 2022: Alan Banaszek 7. w wyścigu eliminacyjnym, Paulina Petri 8. w sprincie