Drugiego dnia Pucharu Narodów w Kairze zawodniczki i zawodnicy rywalizowali o medale w drużynowym sprincie i wyścigu na dochodzenie, a także w wyścigu eliminacyjnym.

Sprint drużynowy

Przez cały dzień rywalizowano w sprincie drużynowym. Kwalifikacje mężczyzn padły łupem Holendrów (Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland, Roy van den Berg; 43,015 s), którzy w pierwszej rundzie zmierzyli się z Polakami (Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk, Rafał Sarnecki; 44,344 s). Biało-Czerwoni w drugim biegu znacznie poprawili swój czas, uzyskując wynik 43,837 s, jednak nie pozwoliło to na pokonanie Holendrów. Ostatecznie Polacy zostali sklasyfikowani na szóstej pozycji.

W finale triumfowali wspomniani już Holendrzy (42,641), którzy pokonali Francuzów (Timmy Gillion, Rayan Helal, Sebastien Vigier; 43,887 s). Podium uzupełnili Japończycy (Yoshitaku Nagasako, Yuta Obara, Kaiya Ota; 43,361).

W kwalifikacjach kobiet dość nieoczekiwanie zwyciężyły Brytyjki (Lowri Thomas, Sophie Capewell, Emma Finucane; 46,855 s). Polki zajęły szóstą pozycję (Marlena Karwacka, Urszula Łoś, Nikola Sibiak; 48,667 s) i w pierwszej rundzie zmierzyły się z mistrzyniami świata – Niemkami (Pauline Sophie Grabosch, Emma Hinze, Lea Sophie Friedrich).

Zawodniczki w tęczowych koszulkach uzyskały czas 47,404 s i awansowały do finału, natomiast Polki pokonały trzy rundy w 48,692 s i zajęły siódme miejsce. W finale Niemki (47,912 s) zostały pokonane przez reprezentantki Chin (Shanju Bao, Yufang Guo, Liying Yuan; 47,676 s), a podium uzupełniły Francuzki (Mathilde Gros, Taky Marie Divine Kouame, Julie Michaux; 47,999 s).

Drużynowy wyścig na dochodzenie

Do finału drużynowego wyścigu na dochodzenie awansowały Francuzki (Clara Copponi, Valentine Fortin, Marion Borras, Marie le Net) i Nowozelandki (Bryony Botha, Ally Wollaston, Samantha Donnelly, Emily Shaerman). W biegu o złoto szybsze były zawodniczki z Europy (4:13,820), które o ponad sekundę pokonały Nowozelandki. W rywalizacji o brąz między Niemkami (Franziska Brausse, Lisa Klein, Mieke Kroeger, Laura Sussemilch) a Irlandkami (Lara Gillespie, Mia Griffin, Kelly Murphy, Alice Sharpe) szybsze były te pierwsze (4:18,324).

Podobnie jak w Pucharze Narodów w Dżakarcie, w rywalizacji mężczyzn triumfowali Duńczycy (Tobias Hansen, Rasmus Pedersen, Carl-Frederik Bevort, Robin Skivild; 3:52,312), którzy w finale byli szybsi od Francuzów (Thomas Denis, Corentin Ermenault, Quentin Lafargue, Valentin Tabellion; 3:53,229). Brązowy medal zdobyli Niemcy (Benjamin Boos, Theo Reinhardt, Tobias Buck-Gramcko, Leon Rohde; 3:58,087). Polskie drużyny nie przebrnęły przez kwalifikacje.

Wyścigi eliminacyjne

Pod koniec zmagań na welodromie w Kairze rozegrane zostały wyścigi eliminacyjne. Rywalizacja kobiet padła łupem brązowej medalistki mistrzostw świata w tej konkurencji – Jennifer Valente (USA). Pokonała ona między innymi Victoire Berteau (Francja) i Sophie Lewis (Wielka Brytania). Patrycja Lorkowska zajęła 11. pozycję. Wśród mężczyzn triumfował natomiast William Tidball (Wielka Brytania), który w końcówce był lepszy od Yoeriego Havika (Holandia) i Michele Scartezziniego (Włochy). Filip Prokopyszyn został sklasyfikowany na 22. pozycji.

Wyniki wszystkich konkurencji

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Zapowiedź drugiego dnia rywalizacji
Następny artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Zapowiedź trzeciego dnia rywalizacji