fot. Sprint Cycling Agency / UEC

Drugiego dnia Pucharu Narodów w Kairze zawodnicy i zawodniczki powalczą o medale w drużynowym wyścigu na dochodzenie, sprincie drużynowym oraz wyścigu eliminacyjnym. Transmisja z zawodów będzie dostępna od 17.00.

Rywalizacja na welodromie w Kairze rozpocznie się dziś o godzinie 11.30 polskiego czasu kwalifikacjami sprintu drużynowego kobiet. W zmaganiach wezmą udział Polki – Urszula Łoś, Marlena Karwacka i Nikola Sibiak – które w Pucharze Narodów w Dżakarcie uplasowały się na piątej pozycji. Zwyciężyły wtedy Niemki – aktualne mistrzynie świata (Lea Sophie Friedrich, Pauline Sophie Grabosch, Emma Hinze) będą też faworytkami dzisiejszych zawodów.

O czołowe pozycje powinny powalczyć też reprezentantki Chin (Shanju Bao, Yufang Guo, Liying Yuan), a także Brytyjki (Sophie Capewell, Emma Finucane, Lowri Thomas), Holenderki (Kyra Lamberink, Steffie van der Peet, Hetty van der Wouw) oraz Francuzki – Mathilde Gros, Taky Marie Divine Kouame i Julie Michaux.

Następnie na torze pojawią się mężczyźni. W kwalifikacjach sprintu drużynowego w biało-czerwonych strojach zobaczymy Macieja Bieleckiego, Mateusza Rudyka i Rafała Sarneckiego. Pod nieobecność aktualnych mistrzów świata, Australijczyków, którzy rywalizują aktualnie w krajowym czempionacie, głównymi faworytami do zwycięstwa są złoci medaliści Igrzysk Olimpijskich w Tokio (Roy van den Berg, Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland).

Walka o kolejne pozycje powinna być zacięta – pretendentami do zajęcia wysokich miejsc są także Francuzi (Timmy Gillion, Rayan Helal, Sebastien Vigier), Niemcy (Stefan Bötticher, Maximilian Dörnbach, Nik Schröter), Brytyjczycy (Jack Carlin, Alistair Fielding, Joseph Truman) oraz Japończycy (Yoshitaku Nagasako, Yuta Obara, Kaiya Ota).

Wczoraj w Kairze rozegrano kwalifikacje drużynowego wyścigu na dochodzenie. W rywalizacji mężczyzn najlepsi byli Duńczycy i to właśnie oni będą faworytami do sięgnięcia po zwycięstwo w drugiej rundzie Pucharu Narodów. W czołówce powinni uplasować się również Nowozelandczycy, Niemcy, Francuzi czy Brytyjczycy.

Kwalifikacje kobiet padły łupem Nowozelandek, które o niespełna pół sekundy pokonały Francuzki. Nieco gorzej spisały się Niemki – które do zawodniczek z Nowej Zelandii straciły 4 sekundy. Miały one jednak jeszcze większą przewagę nad czwartymi Włoszkami, więc należy spodziewać się, że losy zwycięstwa rozstrzygną się między trzema pierwszymi drużynami.

Zmagania zwieńczą wyścigi eliminacyjne – jest to jedyna konkurencja nieolimpijska, wchodząca w skład programu Pucharu Narodów. Wśród kobiet na starcie zobaczymy między innymi mistrzynię olimpijską i świata w omnium, Jennifer Valente (USA), która ma na swoim koncie również brązowy medal mistrzostw świata w tej konkurencji. Pretendentkami do zwycięstwa będą też Anita Yvonne Stenberg (Norwegia), Marit Raaijmakers (Holandia), Victoire Berteau (Francja) czy Sophie Lewis (Wielka Brytania). Polskę będą reprezentować Patrycja Lorkowska i Filip Prokopyszyn.

W rywalizacji mężczyzn wezmą też udział między innymi Kazushige Kuboki i Eiya Hashimoto (Japonia), którzy z bardzo dobrej strony zaprezentowali się w Dżakarcie, a także Yoeri Havik (Holandia), Theo Reinhardt (Niemcy), Michele Scartezzini (Włochy) czy George Jackson (Nowa Zelandia).

Wyniki, pełne listy startowe i live timing

Transmisja z pierwszego dnia rywalizacji będzie dostępna na kanale UCI na platformie YouTube od 17.00 polskiego czasu.

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Pierwsza runda wyścigów na dochodzenie bez Polek i Polaków
Następny artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Polacy 6. w sprincie drużynowym
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.