fot. Tommaso Pelagalli/SprintCyclingAgency/UEC

W czwartek na welodromie w Kairze mężczyźni będą rywalizować w keirinie oraz omnium, a kobiety w sprincie i w madisonie.

Przez cały dzień rozgrywane będą zmagania w sprincie kobiet, w którym wystartują dwie polskie zawodniczki – Paulina Petri oraz Nikola Sibiak. Na liście startowej nie znalazły się natomiast takie zawodniczki, jak aktualna mistrzyni świata, Mathilde Gros (Francja), a także Lea Sophie Friedrich (Niemcy) czy Kelsey Mitchell (Kanada). Pod ich nieobecność warto zwrócić szczególną uwagę na Brytyjki – Sophie Capewell i Emmę Finucane – które w Dżakarcie walczyły ze sobą o trzecią pozycję.

W czołówce sprint kobiet mogą zakończyć także między innymi: Emma Hinze (Niemcy), Taky Marie Divine Kouame (Francja), Steffie van der Peet (Holandia) czy Japonki – Mina Sato i Riyu Ohta.

Mężczyźni specjalizujący się w konkurencjach krótkodystansowych będą rywalizować dziś w keirinie, którego faworytem będzie oczywiście Harrie Lavreysen (Holandia), czyli aktualny mistrz świata i Europy. W ramach pierwszej rundy rozegranych zostanie aż 10 biegów – lista startowa obfituje więc w zawodników, mogących pokusić się o awans do finału. Wśród nich są między innymi kolarze, którzy z bardzo dobrej strony zaprezentowali się w Dżakarcie, jak: Mikhail Yakovlev (Izrael) czy Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Malezja).

Warto zwrócić też uwagę na Japończyków – Kohei Terasakiego, Kento Yamasakiego i Shinjego Nakano – a także Toma Derache, Sebastiena Vigiera (Francja), Kevina Quintero (Kolumbia) czy wracającego do ścigania na najwyższym poziomie Nicholasa Paula (Trynidad i Tobago). My będziemy liczyć na dobre występy Patryka Rajkowskiego i Rafała Sarneckiego.

Zawodniczki średniodystansowe będą dziś rywalizować o medale w madisonie, w którym Polskę będą reprezentować Olga Wankiewicz i Wiktoria Pikulik. Walkę o zwycięstwo powinny stoczyć ze sobą Dunki (Amalie Dideriksen / Julie Leth), które triumfowały w Dżakarcie, regularne Francuzki (Clara Copponi / Valentine Fortin) i Holenderki (Marit Raaijmakers / Maike van der Duin). Należy wspomnieć również o Nowozelandkach (Bryony Botha / Ally Wollaston) i Brytyjkach (Sophie Lewis / Madalaine Leech), mogących pokusić się o sprawienie lekkiej niespodzianki.

Przez cały dzień średniodystansowcy będą rywalizować w omnium, do którego niestety nie zakwalifikował się Bartosz Rudyk. Na liście startowej zmagań znalazło się wielu zawodników, wśród których można upatrywać faworytów do zwycięstwa. Jednym z nich jest Elia Viviani (Włochy), mistrz olimpijski w tej konkurencji z Rio de Janeiro, który na torze nie ściga się często, ale gdy się na nim pojawia, prezentuje znakomitą dyspozycję. Warto zwrócić również uwagę na aktualnego mistrza świata w wyścigu punktowym – Yoeriego Havika (Holandia) – a także doświadczonych kolarzy, jak: Roger Kluge (Niemcy), Sebastian Mora Vedri (Hiszpania) czy Thomas Boudat (Francja). Dobrej jazdy należy spodziewać się również po takich zawodnikach, jak: Fabio Van den Bossche (Belgia), Shunsuke Imamura (Japonia), William Tidball (Wielka Brytania), Rasmus Pedersen (dania) czy Dylan Bibic (Kanada).

Program trzeciego dnia rywalizacji w Pucharze Narodów w Kairze 2023 (w Polsce -1h):

Wyniki, pełne listy startowe i live timing

Transmisja z pierwszego dnia rywalizacji będzie dostępna na kanale UCI na platformie YouTube od 17.00 polskiego czasu.

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Polacy 6. w sprincie drużynowym
Następny artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Wyniki trzeciego dnia rywalizacji
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.