fot. UCI Track Cycling

W czwartek podczas drugiej odsłony zawodów z cyklu Pucharu Narodów, która rozgrywana jest w Kairze, zawodniczki rywalizowały o medale w sprincie i madisonie, a mężczyźni w omnium oraz keirinie.

Sprint kobiet

W kwalifikacjach do sprintu kobiet najszybsza była Miriam Vece (Włochy), która uzyskała czas 10,687 s. Do pierwszej rundy awansowały obie Polki – Paulina Petri i Nikola Sibiak. Pierwsza z zawodniczek sięgnęla po zwycięstw w rywalizacji z Amerykanką Mandy Marquardt, natomiast Nikola Sibiak uległa Ellesse Andrews (Nowa Zelandia). W 1/8 finału Paulina Petri trafiła na Japonkę Riyu Ohtę, która okazała się od niej lepsza.

W finale spotkały się dwie Brytyjki, które w pierwszej odsłonie Pucharu Narodów rywalizowały o brąz – Sophie Capewell i Emma Finucane. Pierwszy, bardzo zacięty bieg, padł łupem Finucane, która – nieco bardziej zdecydowanie – triumfowała też w drugim wyścigu, sięgając po złoty medal. Walkę o podium stoczyły Miriam Vece i Emma Hinze. Również w dwóch biegach lepsza okazała się druga z zawodniczek.

Keirin mężczyzn

Mężczyźni specjalizujący się w konkurencjach krótkodystansowych przystąpili wczoraj do zmagań w keirinie. Wystartowali w nich dwaj Polacy – Rafał Sarnecki i Patryk Rajkowski – którzy zakończyli swój udział na repasażach po pierwszej rundzie. Zaskakująco, w 1/4 finału z rywalizacji odpadł aktualny mistrz świata – Harrie Lavreysen (Holandia).

W finale najszybszy okazał się Shinji Nakano (Japonia), który pokonał Muhammada Shaha Firdausa Sahroma (Malezja) i swojego rodaka – Kaiyę Otę. Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Kohei Terasaki (Japonia), Jair Tjon En Fa (Surinam) i Sebastien Vigier (Francja).

Omnium mężczyzn

Średniodystansowcy rywalizowali wczoraj w omnium, do którego niestety nie zakwalifikował się Bartosz Rudyk. Zmagania rozpoczęły się od wyścigu na kreskę, w którym najszybszy był Thomas Boudat (Francja). W kolejnych konkurencjach – wyścigu tempowym i wyścigu eliminacyjnym – triumfowali odpowiednio Roger Kluge (Niemcy) oraz Elia Viviani (Włochy), którzy przed wyścigiem punktowym plasowali się na drugiej (106) i trzeciej (106) pozycji.

Prowadził regularny Thomas Boudat, z dorobkiem 110 punktów. W finałowej konkurencji Francuz nadrobił jedno okrążenie, a na lotnych finiszach zdobył 9 punktów, co pozwoliło mu na utrzymanie prowadzenia (139). Podium uzupełnili Elia Viviani (119) i Roger Kluge (117).

Madison kobiet

W madisonie kobiet w biało-czerwonych strojach wystartowały Wiktoria Pikulik i Olga Wankiewicz, które pokonały 120 okrążeń bez żadnych zdobyczy punktowych i zajęły jedenastą pozycję. W zaciętej walce o zwycięstwo między Francuzkami (Clara Copponi / Valentine Fortin; 35) i Dunkami (Amalie Dideriksen / Julie Leth; 34), lepsze były te pierwsze. Podium, z dorobkiem 24 oczek, uzupełniły Bryony Botha i Ally Wollaston z Nowej Zelandii.

Wyniki wszystkich konkurencji

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Zapowiedź trzeciego dnia rywalizacji
Następny artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Zapowiedź czwartego dnia rywalizacji
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.