fot. Piotr Łabaziewicz

Dziś zakończą się zmagania w drugiej rundzie Pucharu Narodów w kolarstwie torowym, rozgrywanej w Kairze. W piątek zawodniczki będą rywalizowały w keirinie oraz w omnium, podczas gdy zawodnicy staną na starcie sprintu i madisona.

Rywalizację ostatniego dnia zmagań w Pucharze Narodów w Kairze rozpoczną kwalifikacje sprintu mężczyzn, którego lista wygląda naprawdę imponująco. Na pierwszy rzut oka widać na niej nazwisko dominatora – Harriego Lavreysena (Holandia) – który mimo wczorajszego potknięcia w keirinie będzie faworytem do końcowego zwycięstwa. Wydaje się, że pretendentów do wysokich miejsc jest wielu, a walka między nimi będzie bardzo zacięta.

Jednym z kolarzy, mogących powalczyć o czołową lokatę, jest Mateusz Rudyk, srebrny medalista rozegranych w lutym mistrzostw Europy. Należy zwrócić także uwagę na kolarzy z Azji, którzy bardzo dobrze zaprezentowali się w pierwszej rundzie Pucharu Narodów, jak: Yu Zhou (Chiny) i Kaiya Ota (Japonia). Do rywalizacji po dłuższej przerwie wraca natomiast Nicholas Paul z Trynidadu i Tobago, który również może pokusić się o czołowy wynik.

Należy wspomnieć również o takich zawodnikach, jak: Mikhail Yakovlev (Izrael), Rayan Helal (Francja) czy Jack Carlin (Wielka Brytania). Drugim reprezentantem Polski w sprincie będzie Rafał Sarnecki.

Na starcie pierwszej rundy keirinu kobiet staną natomiast Marlena Karwacka i Urszula Łoś. Ciężko wskazać jest zdecydowaną faworytkę zmagań, jednak o bardzo dobry wynik mogą pokusić się między innymi Fuko Umekawa, Riyu Ohta i Mina Sato (Japonia) – ostatnia z nich była najlepsza w pierwszej rundzie Pucharu Narodów. Warto zwrócić też uwagę na trzecią zawodniczkę wczorajszego sprintu, byłą mistrzynię świata, Emmę Hinze (Niemcy).

Oprócz nich, o najwyższe lokaty mogą powalczyć między innymi: Ellesse Andrews (Nowa Zelandia), Mathilde Gros (Francja), Martha Bayona Pineda (Kolumbia), Hetty van der Wouw (Holandia) czy Nicky Degrendele (Belgia).

Dziś rozegrane zostaną też zmagania w omnium kobiet, na starcie których zobaczymy trzy medalistki ubiegłorocznych mistrzostw świata w tej konkurencji – Jennifer Valente (USA), Maike van der Duin (Holandia) i Marię Martins (Portugalia). Pierwsza z nich udowodniła, że indywidualnie jest w bardzo dobrej formie, wygrywając środowy wyścig eliminacyjny.

Poza wspomnianymi kolarkami, w walkę o najwyższe lokaty powinny włączyć się takie zawodniczki, jak: Ally Wollaston (Nowa Zelandia), Amalie Dideriksen (Dania), Anita Yvonne Stenberg (Norwegia), Victoire Berteau (Francja) czy Maggie Coles-Lyster (Kanada). Polskę będzie reprezentować Wiktoria Pikulik.

Na wyrównaną wygląda też stawka madisona mężczyzn – faworytami będą jednak Niemcy (Roger Kluge / Theo Reinhardt), którzy sięgnęli po zwycięstwo w niedawno rozegranych mistrzostwach Europy i pierwszej rundzie Pucharu Narodów, rozegranej w Dżakarcie. O zwycięstwo mogą powalczyć równie mocni Włosi (Elia Viviani / Michele Scartezzini), Holendrzy (Jan-Willem van Schip / Vincent Hoppezak) czy Belgowie (Fabio Van den Bossche / Robbe Ghys). W kontekście walki o czołowe pozycje warto wspomnieć również o: Francuzach (Thomas Boudat / Clement Petit), Portugalczykach (Iuri Leitao / Diogo Narcisio)
Japończykach (Shunsuke Imamura / Kazushige Kuboki) i Duńczykach (Tobias Hansen / Robin Skivild), którzy w Dżakarcie zajęli czwartą pozycję.

Polskę, podobnie jak w indonezyjskiej rundzie Pucharu Narodów, będą reprezentować Wojciech Pszczolarski i Filip Prokopyszyn. Biało-Czerwoni zajęli tam 15. miejsce.

Program czwartego dnia Pucharu Narodów w Kairze (w Polsce -1h):

Wyniki, pełne listy startowe i live timing

Transmisja z pierwszego dnia rywalizacji będzie dostępna na kanale UCI na platformie YouTube od 17.00 polskiego czasu.

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Wyniki trzeciego dnia rywalizacji
Następny artykułPuchar Narodów w Kairze 2023: Mateusz Rudyk czwarty w sprincie
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.