W weekend zakończyła się druga runda zmagań w Pucharze Narodów w kolarstwie torowym, rozgrywana w Milton. W Kanadzie z dobrej strony pokazali się reprezentanci Polski – Mateusz Rudyk uplasował się tuż za podium w sprincie, natomiast Daniel Staniszewski zajął piąte miejsce w omnium.

Konkurencje sprinterskie

Okrojona reprezentacja Polski wzięła udział w drugiej rundzie torowego Pucharu Narodów, która odbyła się w kanadyjskim Milton. Za Oceanem z bardzo dobrej strony zaprezentował się Mateusz Rudyk – brązowy medalista mistrzostw świata zajął trzecie miejsce w kwalifikacjach (9,587 s), po których bez większych problemów awansował do półfinału. Tam zmierzył się z wicemistrzem świata i srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich – Jeffreyem Hooglandem (Holandia) – który pokonał Polaka w trzech biegach. W rywalizacji o brąz Mateusz Rudyk uległ Jackowi Carlinowi (Wielka Brytania), trzeciemu kolarzowi Igrzysk w Tokio. Zwycięstwo w sprincie odniósł natomiast Matthew Richardson (Australia), pokonując w finale A Hooglanda. Drugi z reprezentantów Polski – Daniel Rochna – zakończył zmagania na 1/16 finału.

Zarówno Daniel Rochna, jak i Mateusz Rudyk, a także Rafał Sarnecki, rywalizowali też w sprincie drużynowym, w którym uplasowali się na szóstym miejscu (43,973 s – czas uzyskany w pierwszej rundzie). Najlepsi okazali się Holendrzy (Jeffrey Hoogland, Sam Ligtlee, Tijmen van Loon, Roy van den Berg; 43,309 s), którzy w finałowym biegu byli szybsi od reprezentantów Chin (Qi Liu, Yongjia Luo, Yu Zhou; 43,401 s). Na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy – Stefan Boetticher, Marc Jurczyk oraz Paul Schippert (43,996 s).

W tej samej konkurencji Polki – Marlena Karwacka, Urszula Łoś, Nikola Sibiak i Paulina Petri – zajęły siódmą pozycję. W zmaganiach triumfowały główne faworytki – Niemki (Lea Sophie Friedrich, Emma Hinze, Pauline Sophie Grabosch; 46,807 s). Za nimi uplasowały się Holenderki (Kyra Lamberink, Hetty van der Wouw, Laurine van Riessen, Steffie van der Peet; 47,421 s) oraz Kanadyjki – Kelsey Mitchell, Lauriane Genest, Sarah Orban i Jackie Boyle; 47,817 s).

Marlena Karwacka oraz Urszula Łoś brały też udział w sprincie indywidualnym oraz w keirinie, w których zakończyły rywalizację na pierwszej rundzie, podobnie jak Daniel Rochna i Rafał Sarnecki, którzy startowali w keirinie mężczyzn.

Konkurencje średniodystansowe

Do Milton poleciało dwóch polskich średniodystansowców – Daniel Staniszewski oraz Wojciech Pszczolarski. Pierwszy z nich zajął wysokie, szóste miejsce w omnium (101 punktów), kończąc w czołówce scratch oraz wyścig eliminacyjny. W zmaganiach najlepszy był aktualny mistrz świata, Ethan Hayter (Wielka Brytania; 163), który zdeklasował rywali. Podium uzupełnili Gavin Hoover (USA; 128) i Jan-Willem van Schip (BEAT Cycling; 125). Daniela Staniszewskiego mogliśmy zobaczyć też w scratchu, w którym zajął ósmą pozycję (zwyciężył Rhys Britton), a także w madisonie. W wyścigu amerykańskim wystartował on z Wojciechem Pszczolarskim. Polska para, zdobywając 8 punktów, uplasowała się na dziesiątym miejscu. Na najwyższym stopniu podium stanęli mistrzowie Europy – Jan-Willem van Schip i Yoeri Havik (74), którzy pokonali Ethana Haytera i Rhysa Brittona (66) oraz niemiecką parę Theo Reinhardt-Tim Torn Teutenberg (47).