W sobotę na welodromie w Pruszkowie rozpoczęła się pierwsza seria Pucharu Polski juniorów i elity w kolarstwie torowym. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowały w omnium oraz w sprincie.

Sprint kobiet

Kwalifikacje do sprintu kobiet, mające na celu wyłonienie najlepszej szesnastki, padły łupem Urszuli Łoś (ALKS STAL Ocetix – Iglotex Grudziądz), która pokonała 200 metrów w czasie 11,431 s, wyprzedzając drugą Veronikę Jabornikovą (ASO Dukla Brno) o 4 tysięczne sekundy. Polka pokonywała kolejne zawodniczki i dotarła do finału, w którym zmierzyła się z Pauliną Petri (KS Społem Łódź). Kolarka ALKS STAL Ocetix – Iglotex Grudziądz okazała się szybsza i sięgnęła po zwycięstwo w tej konkurencji. Podium uzupełniła wspomniana wcześniej Veronika Jabornikova – w finale B pokonała ona Nikolę Sibiak (LARK Ziemia Darłowska).

Wyniki

Sprint mężczyzn

W kwalifikacjach do sprintu mężczyzn najlepszy był klubowy kolega Urszuli Łoś – Mateusz Rudyk. On i Patryk Rajkowski (UKS TFP Jedynka Kórnik) byli jedynymi zawodnikami, którym w eliminacjach udało się „zejść” poniżej 10 sekund. Blisko był też Rafał Sarnecki (ALKS STAL Ocetix – Iglotex Grudziądz), który uzyskał czas 10,001 s. W finale to właśnie on zmierzył się z Mateuszem Rudykiem. W zawodach zwyciężył brązowy medalista mistrzostw świata w Pruszkowie, a trzecie miejsce zajął Patryk Rajkowski. Sprinter UKS TFP Jedynka Kórnik w finale B był lepszy od Sandora Szalontaya z Węgier.

Wyniki

Omnium mężczyzn (elita)

Najlepszy w rywalizacji mężczyzn w omnium był Julian Kot (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) – zawdzięcza to głównie świetnemu występowi w wyścigu punktowym, w którym czterokrotnie nadrobił okrążenie. Na przestrzeni czterech konkurencji uzbierał 179 punktów – o 34 więcej od drugiego Kacpra Majewskiego (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). Podium uzupełnił Litwin Gabrielius Kundrotas z klubu Greitis Panevezys (138 punktów).

Wyniki

Omnium kobiet (open)

Po triumf w kategorii kobiety open sięgnęła Nikola Wielowska, reprezentująca barwy LARK Ziemia Darłowska. Zwycięstwo zapewniło jej drugie miejsce w scratchu i pierwsze w wyścigu eliminacyjnym, a także dobra postawa w wyścigu punktowym, w którym zdobyła łącznie 27 oczek. Ostatecznie, z dorobkiem 135 punktów, uplasowała się na pierwszej pozycji, przed Mają Tracką (ALKS STAL Ocetix – Iglotex Grudziądz; 114 punktów) i Wiktorią Mildą (LARK Ziemia Darłowska; 112 punktów)

Wyniki

Omnium juniorów

Wyrównane zmagania w omnium juniorów wygrał Łukasz Juszczak z UKS Koźminianka Koźminek. Dobrze prezentował się w pierwszych trzech wyścigach, w których zdobył 108 punktów. W wyścigu punktowym pojechał bardzo aktywnie, dopisując do swojego konta aż 103 oczka, co w ostatecznym rozrachunku dało mu końcowe zwycięstwo. Dalsze pozycje zajęli Kamil Dolak (KTK Kalisz; 202 punkty) i Konrad Waliniak (KLTC Konin; 192 punkty).