fot. UCI / Alex Whitehead/SWpix.com

W dniach 14-16 grudnia na olimpijskim welodromie w Londynie odbyła się czwarta runda Pucharu Świata w kolarstwie torowym. Polska wróciła z jednym medalem – brązem w keirinie zdobytym przez Urszulę Łoś. 

Puchar Świata w Londynie został rozegrany dokładnie dwa tygodnie po zawodach w Berlinie. Areną zmagań był welodrom olimpijski noszący nazwę Lee Valley VeloPark, którego budowę ukończono w 2011 roku. Rok później odbyły się na nim Igrzyska Olimpijskie, a w 2015 roku sir Bradley Wiggins ustanowił tam rekord świata w jeździe godzinnej (54,526 km).

Złote medale zdobyło pięć reprezentacji oraz jeden klub ścigający się oczywiście z licencją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) – Beat Cycling Club. Tabelę medalową jednym krążkiem wygrali Holendrzy, pokonując gospodarzy – Brytyjczyków, którzy zdobyli trzy złota, dwa srebra i jeden brąz. Poza nimi tylko Australia jest drużyną, która triumfowała w różnych konkurencjach, zgarniając dwa złote medale i dwa srebrne.

Rozegrano dwanaście konkurencji i tylko pięciu zawodników zdołało sięgnąć po podwójne złota – to Brytyjki Katie Archibald i Laura Kenny, które zwyciężyły w wyścigu drużynowym na dochodzenie i w madisonie, Holendrzy Matthijs Buchli i Harrie Lavreysen triumfowali w sprincie drużynowym, a na dodatek Buchli w keirinie i Lavreysen w sprincie indywidualnym. Australijka Stephanie Morton jest zaś jedyną zawodniczką, która wygrała dwukrotnie w indywidualnych konkurencjach – była najlepsza w keirinie i w sprincie.

Kolejna, piąta odsłona Pucharu Świata odbędzie się w dniach 18-20 stycznia w Nowej Zelandii.

Poprzedni artykułTrack Cycling Challenge Grenchen 2018: Zwycięstwa Banaszka i Prokopyszyna [video]
Następny artykułTim Veldt przejściowym trenerem Holendrów
Marta Wiśniewska
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.