fot. UCI

Jesteśmy na półmetku mistrzostw świata w kolarstwie torowym, które odbywają się w Roubaix na welodromie Jeana Stablinskiego. Dziś rozegrane zostanie omnium i sprint kobiet, a także jazda na czas, wyścig punktowy i indywidualny wyścig na dochodzenie mężczyzn.

Zmagania rozpoczną wyścigi kwalifikacyjne do omnium kobiet. W drugim biegu wystartuje reprezentantka Polski, Nikol Płosaj. Oprócz Polki, warto zwrócić uwagę na mistrzynię olimpijską, Jennifer Valente (USA), mistrzynię Europy – Katie Archibald (Wielka Brytania), Yumi Kajiharę (Japonia), która będzie bronić tytułu mistrzyni świata, a także takie kolarki, jak Amalie Dideriksen (Dania), Clara Copponi (Francja), Lotte Kopecky (Belgia), Maria Martins (Portugalia), Elisa Balsamo (Włochy) czy Maike van der Duin (Holandia). Pierwsze dwie konkurencje omnium zostaną rozegrane w sesji porannej – dwie kolejne w wieczornej.

W sesji numer 1 zaplanowane są również kwalifikacje indywidualnego wyścigu na dochodzenie i jazdy na czas mężczyzn. Faworytem pierwszej z tych konkurencji jest oczywiście Filippo Ganna (Włochy), ale w walkę o podium powinni włączyć się też tacy kolarzy, jak rekordzista świata – Ashton Lambie (USA), Jonathan Milan (Włochy), Claudio Imhof (Szwajcaria) czy Lev Gonov (Rosja). Tytułu mistrza świata w jeździe na czas będzie bronił Sam Ligtlee, jednak wydaje się, że głównym pretendentem do triumfu będzie inny z Holendrów – Jeffrey Hoogland, który w mistrzostwach Europy uzyskał czas 58,016 s. Oprócz nich o wysokie lokaty mogą powalczyć między innymi Patryk Rajkowski, Nicholas Paul (Trynidad i Tobago), Muhammad Fadhil Mohd Zonis (Malezja) czy Joachim Eilers (Niemcy).

Dziś poznamy też nowego mistrza świata w wyścigu punktowym. W ubiegłym roku najlepszy w tej konkurencji był Nowozelandczyk Corbin Strong, który stanie na starcie w Roubaix. Polskę będzie reprezentował czwarty w Berlinie Wojciech Pszczolarski. O zwycięstwo mogą powalczyć też tacy zawodnicy, jak Sebastian Mora Vedri (Hiszpania), Benjamin Thomas (Francja), Vlas Shichkin (Rosja) czy Gavin Hoover (USA).

Wieczorem rozegrane zostaną półfinały i finały sprintu kobiet. Obie pary będą kanadyjsko-niemieckie – pierwszą z nich utworzą Lea Sophie Friedrich (Niemcy) i Lauriane Genest (Kanada), natomiast drugą Emma Hinze (Niemcy), która będzie bronić tytułu z Berlina, i Kelsey Mitchell (Kanada), aktualna mistrzyni olimpijska.

Program trzeciego dnia rywalizacji w mistrzostwach świata:

Rywalizacja będzie transmitowana w Eurosporcie 1, Playerze/GCN i na stronie sport.tvp.pl od 18:25.

Poprzedni artykułRoubaix 2021: Złota Paternoster, holenderskiej dominacji ciąg dalszy
Następny artykułRoubaix 2021: Patryk Rajkowski na 4. miejscu, dominatorka Archibald
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.